„Tamní školství je na výborné úrovni. Jedná se například o základní školy, kdy rodiče nemusí řešit, do jaké školy dítě pošlou, protože všechny zaručují stejnou kvalitu vzdělávání,“ vysvětlil Chládek svou neobvyklou volbu. „Profesor Risku je respektovaným odborníkem v oblasti vzdělávání a školství, se kterým spolupracuji už dlouhou dobu,“ dodal na adresu svého poradce.
Jak vypátral Insider, Risku poskytuje své služby Chládkovi zdarma, stejně jako Jan Mühlfeit. Další poradci, bývalí rektoři Univerzity Karlovy Václav Hampl a Ivan Wilhelm, Petr Pavlík a Jan Vávra, získávají měsíčně odměny ve výši 5 až 40 tisíc korun měsíčně.
Inspirace finským školstvím
Chládek dle svých slov plánuje některé prvky z finského školství aplikovat i na to české. O co přesně by se mělo jednat, ale zatím neprozradil.
S Riskuem se Chládek setkal při loňském semináři, jehož tématem bylo právě finské školství. Zatímco se Finové chlubí tím, že pro studenty je práce učitele tou prestižnější, v České republice talentované studenty nízký plat odrazuje, a tak na pedagogických fakultách často studují ti méně ambiciózní.
„K proměně postavení učitele jsme dospěli za třicet let. Máte šanci ji provést stejně rychle jako my,“ prohlásil Risku na tomto semináři. Risku ve školství působí již přes patnáct let. Od roku 2008 je i vědeckým pracovníkem a v minulosti se podílel na školských reformách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem