Systém varovných elektronických zpráv by tak od příštího roku měl podle koncepce resortu propojit místa, jež se v řadě evropských měst ukazují jako nejohroženější vůči teroristickým útokům. Jde především o takzvané měkké cíle – nákupní centra, diskotéky, sportovní stadiony či nádraží.
Do sítě se budou moci zapojit ti zástupci měkkých cílů, kteří o to budou mít zájem. Například tajemník federace židovských obcí Tomáš Kraus plán hodnotí pozitivně. „Je správnou cestou vytvořit mechanismy, díky kterým i lidé, jichž se terorismus týká, budou moci vybudovat systém, který by jim v ochraně proti terorismu pomáhal,“ řekl.
Součástí koncepce jsou kromě varovných esemesek také plány na vyškolení těch, kdo mají v měkkých cílech bezpečnost na starosti. To vnímá jako důležité Zdeněk Kalvach z Ústavu Soft Targets Protection Institute. Povšiml si totiž, že třeba ve Stockholmu se po útoku nákladním vozidlem otevřel krizový plán do osmi minut, v Petrohradě to po útoku v metru trvalo sedmdesát minut.
Majitelé měkkých cílů by podle všeho také mohli v budoucnu získat dotace na zvýšení bezpečnosti. „Ty by podle expertů bylo dobré využít na školení nebo na bezpečnostní techniku, třeba zábrany na vstup do některých lokalit,“ uzavírá MF Dnes.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef