Obyvatelé poloostrova Krym uspořádali referendum a na základě výsledků hlasování se rozhodli, že jim bude lépe v Ruské federaci. Požádali o připojení k Rusku a Kreml jim vyhověl. Pravda, k referendu došlo poté, co na poloostrov napochodovali ruští vojáci. Faktem ovšem také je, že Krym stál o co největší autonomii či až o odtržení poloostrova od Ukrajiny už v 90. letech 20. století.
Pokud dnes někteří Češi, Moravané a Slezané kritizují krymské referendum, možná by si měli uvědomit, že Čechoslováci se v roce 1918 také neptali Vídně a vyhlásili svůj samostatný stát.
„A upozorňuji, že pokud konečným a jediným kritériem má být zachování územní celistvosti původního většího územního celku, pak je ilegální i vznik USA, a dokonce i Československa. Nevím o tom, že by se v těchto případech konala nějaká referenda a že by jejich dosavadní vládci souhlasili s jejich odtržením. Krymští Rusové mimochodem chtěli uspořádat referendum již v devadesátých letech, kyjevská vláda jim to nepovolila a referendum neuznala,“ připomíná Haas v textu uveřejněném na sociální síti Facebook.
Že nenávidím Ukrajinu a Ukrajince?
Krym byl ve 20. století věnován sovětským vládcem Chruščovem jeho podřízenému na Ukrajině. Chruščov poloostrov daroval se vším všudy, i s lidmi žijícími na poloostrově. Jestliže to některým lidem přijde v pořádku, Haas je bez okolků přirovnává k otrokářům. „Pokud někdo schvaluje to, že živí lidé mohou být darováni jako kusy dobytka, pak se měl narodit daleko dříve, byl by docela dobrým otrokářem. Pokud by neměl smůlu a nebyl otrokem,“ udeřil analytik.
Haas také konstatuje, že nikdy neříkal, že se všichni Ukrajinci chovají jako někteří jejich předci, kteří dobrovolně sloužili nacistům. Ukrajinští extremisté jsou sice v menšině, rozhodně nezastupují většinu populace, ale disponují velkou mocí – ozbrojenou mocí. Vláda v Kyjevě potřebuje tyto radikály pro boj se separatisty a zároveň se radikálů bojí. Ti už totiž politikům nejednou vyhrožovali, že je sesadí. Ukrajinský kabinet má zřejmě obavy, že by k tomu teoreticky mohlo dojít.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp