Vše začalo v roce 2017, kdy policie provedla velký zátah, který skončil obžalobou rekordního počtu 28 lidí. Mezi nimi byl například bývalý detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Michal Ratajský, ale také další policisté. Nicméně v síti policejního vyšetřování tehdy skončilo i několik politiků, kteří z případu postupně vypadli. Šlo například o místostarostu radnice Brno-střed a hlavní postava korupční kauzy Stoka Jiřího Švachulu. Původně byl stíhán i podnikatel David Rusňák, tehdejší zeť bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), jehož stíhání však státní zastupitelství podmíněně zastavilo. Soud však nakonec odsoudil pouze deset osob, kterým rozdal podmínečné či peněžité tresty. Dalších patnáct lidí soud osvobodil.
Celý případ však nesl znaky závažné trestné činnosti a měl dokazovat provázanost podnikatelů, politiků a policistů, kteří měli obchodovat s tajnými policejními informacemi. Tyto jejich vzájmné vztahy měly dokonce zajistit také to, že si někdo dokonce mohl zaplatit za ochranu proti trestnímu stíhání.
„Obžalovaný Ratajský využíval svých předchozích kontaktů a spolupracoval s dalšími obžalovanými, kteří mu zjišťovali informace z policejních databází a dalších zdrojů,“ uvedla soudkyně Dita Řepková s tím, že šlo především o nejrůznější lustrace lidí a firem, které Ratajského bývalí kolegové prováděli v neveřejných policejních databázích.
Jenže u soudu dopadlo vše jinak, než jak se obecně předpokládalo. „Probíhala zde trestná činnost. Asi ve větším rozsahu, než soud mohl uznat za vinu. Ale bez důkazů to nejde,“ uvedla při vynesení rozsudku soudkyně Dita Řepková, která nenechala na práci státního zástupce Petra Šeredy a jeho kolegů nit suchou. „Shromáždila se spousta důkazů, operativní činnost byla enormní a výsledky byly minimální. U některých osob byly dva roky nasazené odposlechy, to je markantní zásah do práv. V poslední fázi už ani nebyly řádně odůvodňované, jen se kopírovaly důvody,“ uvedla soudkyně s tím, že se postupně skutkový stav rozpadal pod rukama.
„Bylo velmi obtížné orientovat se ve spisu, tam selhala práce státního zástupce. Čekala bych, že bude konkrétně poukazovat na důkazy, a ne pouze odkazovat na čtyřsetstránkový odposlech. Je obdivuhodné, jak se snažili najít všechno na všechny, ale rozsah dokazování byl spíš na škodu,“ kritizovala soudkyně Řepková státní zástupce, podle které byl také velký problém v tom, že případ vyšetřovali kolegové stíhaných policistů.
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci si však to, že by měla utrpět jejich pověst, nepřipouští. „S celkovým hodnocením bych počkal až na rozhodnutí odvolacího soudu, protože je téměř jisté, že si podáme odvolání,“ reagoval státní zástupce Petr Šereda po vynesení rozsudku krajským soudem v Brně pro Novinky.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Procházka