Chybí prý jen krůček, a budeme zotročeni. Lidé už se ale začínají zdvihat k odporu

14.10.2014 19:01 | Zprávy

Jsou petice a petice. Ta, o které bude nyní řeč, se prý mnohým podepisuje úplně sama od sebe. Vyzývá k tomu, aby byla vystavena stopka smlouvě TTIP. Ta se pokouší potichu sloučit Evropskou unii a Spojené státy do hospodářského celku. Skrze ni bychom my, Evropané, pak měli zachraňovat Spojené státy od jejich dluhů.

Chybí prý jen krůček, a budeme zotročeni. Lidé už se ale začínají zdvihat k odporu
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Jelikož má petice proti TTIP v současné době již půl milionu čerstvých podpisů, napovídá to, že to bude ještě zajímavé. Navíc se na tuto sobotu 18. října plánuje český den akcí proti „stonásobně silnějším následovníkům ACTA“. Akce budou vyjádřením protestů k úmluvě nejen TTIP (Transatlantické partnerství pro obchod a investice), ale i CETA (Komplexní hospodářské a obchodní dohodě).

Smlouvy, za kterými se skrývá neobvykle vysoké nebezpečí

A proč se zvedá taková vlna odporu? Podoba úmluv TTIP a CETA může totiž zásadním způsobem ovlivnit každodenní život jak českých, tak i evropských občanů. Pokud se přijme standard „nejnižšího společného jmenovatele“, hrozí mimo jiné importy amerických geneticky modifikovaných potravin či masa obsahujícího růstové hormony do Evropské unie, převálcování rozumného unijního zákazu řady potencionálních karcinogenů a mutagenů v potravinách, kosmetice i jiných výrobcích, oslabení spotřebitelských, pracovních práv i „digitálních“ práv v online prostředí. A aby toho nebylo málo, destrukce dosaženého evropského standardu hrozí i v oblasti environmentální politiky, například v podobě emisních standardů.

„Velkou hrozbou je privilegovaný systém justice pro obchodníky a investory, arbitrážní tribunály. Před nimi by mohly soukromé společnosti žalovat státy za různá ‚maření investic‘. K obcházení národních justičních systémů v EU a USA (nejvyspělejších na světě) přitom není žádný důvod. Existující kontroverzní arbitráže ukazují, že za porušení smlouvy je brána i legislativa ve veřejném zájmu (např. ochrana zdraví), která ‚maří investice',“ vysvětlila Dita Hasalová ze společnosti Iuridicum Remedium. A uvedla i několik případů z praxe.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Staněk: Evropské elity jsou debilní. Až vypukne válka, peníze nebudou mít cenu

21:07 Profesor Staněk: Evropské elity jsou debilní. Až vypukne válka, peníze nebudou mít cenu

Slovenský ekonom Peter Staněk promluvil o válce na Ukrajině, o logice zbrojení, která byla patrná ji…