Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) s profesorem Romanem Prymulou na jaře neustále mluvili o tzv. chytré karanténě, která měla udržet epidemiologickou situaci v zemi pod kontrolou bez toho, aby by bylo nutné uzavírat celou Českou republiku do karantény. Tehdy v zemi přibývalo asi 300 až 400 nově prokázaně nakažených za den.
Jaro přešlo do léta a léto do podzimu, celé Česko už v karanténě není, ale místo 400 prokázaně nakažených za jeden den přibývá v posledních dnech víc než tisíc prokázaně infikovaných za 24 hodin. Především pravicová opozice proto prohlašuje, že Andrej Babiš promarnil letní měsíce, chytrá karanténa nefunguje a hygienici jsou přetížení.
Podle informací Českého rozhlasu je problém nejen v tom, že hygieniků není dost, ale také v tom, že jim stát za několik měsíců nedokázal opatřit odpovídající vybavení, bez něhož tzv. chytrá karanténa ani fungovat nemůže. Hygienikům dle ČRo scházel a stále schází dostatek počítačů i mobilních telefonů. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové se v posledních deseti letech hygienická služba spíš osekávala, než aby se dočkala nějaké podpory.
„Evidovali jsme asi 380 požadavků, které postupně ukrajujeme, abychom to dali dohromady, protože to je napojené na praktiky (lékaře), na registry, databáze a podobně. Ten systém na to opravdu absolutně nebyl připravený, to není jen o jedné hygienické stanici, ale i o územních pracovištích, která má pod sebou, a ta jsou na různé úrovni. Jsou i taková, která třeba nemají datové spojení,“ vysvětlil Petr Šnajdárek, který se za Armádu ČR na tzv. chytré karanténě podílí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp