S komunistickým režimem nebo systémem se silným vůdcem, který by nahradil vládu a Parlament, spíše nebo rozhodně nesouhlasí shodně přibližně tři čtvrtiny občanů. Naopak nastolení těchto pořádků by přivítalo 18 procent dotázaných. Ještě negativnější postoj respondenti zastávali vůči vojenské diktatuře. Pro tu se vyslovila jen tři procenta z nich, naopak proti bylo 94 procent.
Zvýšil se počet příznivců autoritářského režimu
Ve srovnání s obdobnými průzkumy v letech 2004 a 2009 je možné pozorovat mírný posun ve prospěch souhlasu s návratem ke komunismu. Zvýšilo se zastoupení příznivců režimu jednoho vůdce. Před deseti lety to bylo 12 procent, před pěti lety 15 procent a nyní takové politické zřízení podporuje 18 procent občanů.
Češi ale nepovažují za pravděpodobné, že by byl v nejbližších pěti letech stávající politický systém nahrazen nějakou z nedemokratických alternativ. Vyslovilo se tak kolem 90 procent dotázaných. „Obnovení komunistického režimu považuje za velmi pravděpodobné nebo alespoň možné zhruba sedmina dotázaných (14 procent), nahrazení Parlamentu a vlády silným vůdcem desetina (11 procent) a vládu armády pouhá čtyři procenta," dodalo CVVM.
Lidé s nízkou životní úrovní si přejí návrat komunismu
Příznivci návratu komunismu patří k lidem se špatnou životní úrovní (30 procent z nich souhlasí s návratem starých pořádků). Dále se jedná o osoby starší 60 let (35 procent pro návrat minulého režimu) a levicově orientované voliče.
Průzkumu, který probíhal od 3. do 10. února letošního roku, se zúčastnilo 1081 obyvatel ČR starších 15 let.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe, čtk