Podle litery tohoto nového zákona musí totiž každý cizinec žádající o občanství projít testem, sestaveným z otázek o českých reáliích ze společenskovědních oborů, českých dějin, kultury i zeměpisu.
Pražský express se rozhodl nezůstávat stranou a začal vzdělávat ruskojazyčné cizince v odpovědích na testovací otázky. Celkem vybrali odborníci 300 otázek, a každý uchazeč o občanství bude muset odpovědět na 30 z nich.
Jestlipak víte, kdo byl král „železný a zlatý“?
Koncepce projektu Pražského expressu spočívá v tom, že na testovací otázky podrobně odpovídají čeští odborníci z dotyčných oborů. Projektu se v tuto chvíli zúčastnily osobnosti jako překladatel Milan Dvořák, historik a průvodce Vladimír Zubov a ředitel Pražského multikulturního centra Marek Čeněk. Cizinci si už mohli osvěžit svou paměť a mnozí se poprvé dozvěděli, kdo je to ombudsman, kterému českému králi se říkalo „železný a zlatý“ a který z českých básníků se stal nositelem Nobelovy ceny.
Ke své účasti na tomto projektu se chystá například i ředitel Jazykové školy v Praze Zdeněk Okounek, advokát a zastánce lidských práv Pavel Čižinský a další.
Podle ohlasů lze soudit, že se projekt čtenářům zalíbil a na stránkách mnozí děkují za dobrý nápad.
„Díky. Zkoušela jsem si udělat test a pochopila jsem, že mnohé z české historie neznám, i když jsem v Česku 15 let,“ prozradila například Yanna.
Jak sdělila redakce Pražského expressu ParlamentnímListům.cz, uvítá, když se k této akci přidají další čeští odborníci z dalších oborů, aby rozpracovali odpovědi na testovací otázky.
Pět let s trvalým pobytem v ČR otevírá možnost občanství
Připomeňme, že o české občanství může žádat cizinec, který žije v Česku už pět let se statutem trvalého pobytu a projde příslušným testem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová