„Platí to ovšem jen pro ty, kteří ve voličských seznamech nejsou od minulých voleb do Evropského parlamentu a jsou v Česku přihlášeni k trvalému nebo přechodnému pobytu,“ uvedlo Ministerstvo vnitra na svém webu.
Žádost o zápis do seznamu českých voličů mohou tito cizinci naposled podat osobně do 16:00 na radnici své domovské obce. Cizinci, kteří loni hlasovali v obecních volbách, mohou požádat jen o přenesení svých údajů do seznamu pro eurovolby.
„Voliči, který není zapsán v seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu, okrsková volební komise hlasování neumožní. To neplatí, pokud volič hlasuje na voličský průkaz nebo pokud předloží potvrzení o vyškrtnutí ze seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu v souvislosti se změnou trvalého pobytu a prokáže své právo hlasovat ve volebním okrsku,“ uvedlo ministerstvo.
V Česku podle údajů Českého statistického úřadu předloni žilo 220.000 cizinců ze zemí EU. Z toho k přechodnému pobytu jich bylo přihlášeno zhruba 137.000 a za předchozích deset let se tento počet zhruba zdvojnásobil.
Češi, kteří naopak žijí v cizině, se kvůli volbě českých europoslanců budou muset do Česka vrátit. Na velvyslanectví hlasovat nemohou na rozdíl od sněmovních nebo prezidentských voleb. Budou od zastupitelského úřadu ale potřebovat voličský průkaz. Písemně o něj mohou požádat do 17. května, osobně do 22. května.
Překontrolovat své zapsání v seznamu voličů by si měli v příštích dnech i čeští voliči, kteří se nedávno přestěhovali. Ti kteří, stěhování mimo domovskou obec plánují až na konec května, by si rovněž měli požádat o voličský průkaz na své radnici.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp