Německo se podle zveřejněných dat nachází v technické recesi. Nejsilnější ekonomiku EU vedle ekonomických problémů sužují i vnitropolitické spory. Spory o to, jak německou ekonomiku rozhýbat, spory o dotace neúspěšných žadatelů o azyl a o další témata.
„Německo, které bylo kdysi považováno za zásadní motor Evropské unie, vyvolává rostoucí zděšení v hlavních městech celého bloku, protože neshody v jeho vládnoucí koalici se přelévají a maří klíčové politické cíle EU,“ napsala k tomu agentura Reuters. „Vnitřní německé hašteření a jeho evropské ozvěny jsou v Bruselu vnímány jako příznak něčeho hlubšího: nevyřešené hledání nového ekonomického modelu Německa po válce na Ukrajině ukončilo levný ruský plyn a do značné míry neomezené obchodní kanály, které poháněly jeho exportně orientovanou zemi po celá desetiletí,“ rozvedla agentura myšlenku.
Němečtí politici zůstávají na koaliční úrovni jednotní v otázce podpory Ukrajiny bránící se ruské invazi, ale Reuters připomněla, že pohled na Green Deal už se u jednotlivých koaličních partnerů liší. Projevilo se to prý kupříkladu v březnu 2023, kdy německý ministr dopravy za FDP na celoevropské úrovni odstoupil od jedné z dohod na omezování CO2.
„Proč bychom s nimi chtěli uzavírat dohodu, když nemůžeme věřit, že Německo se toho bude držet?“ řekl diplomat EU. „Je to stále horší a horší. My v EU platíme cenu za to, že nejsou schopni řídit vlastní koalici," řekl další diplomat EU.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.