Co oni považují za pozitivní, je ale pro většinu společnosti negativní... Petr Žantovský je v údivu nad tím, co se chystá činit „výbor pro pravdu“

03.11.2018 10:17 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Naše média si dokážou vybrat vždy jenom jeden, dva z kontextu vytržené příklady, na nichž dokazují, jak je prezident Miloš Zeman jednostranný a špatný. Proto by Petr Žantovský doporučil všem těm, kdo ho chtějí v souvislosti se státními vyznamenáními kritizovat, ať nahlédnou do Wikipedie a připomenou si, kdo dostal metály od předchozích prezidentů. Mediální analytik se hrozí toho, že po vzoru Chovancova ministerstva pravdy vzniká poslanecká platforma, která si klade za cíl uvádět informace na pravou míru. Pikantní je, že lidem vtloukat do hlavy, co pravda je a co není, se chystají členové miniaturních klubů TOP 09 a STAN, kteří prošli do Sněmovny s pořádně odřenými zády a jimž tedy voliči evidentně důvěřovali nejméně.

Co oni považují za pozitivní, je ale pro většinu společnosti negativní... Petr Žantovský je v údivu nad tím, co se chystá činit „výbor pro pravdu“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Článkem historika Radka Schovánka „Slepý hledáček Státní bezpečnosti, svazek na Trumpa neexistoval“, který vyšel ve středu na webu Echo24, začíná pravidelný týdenní přehled mediálních zajímavostí. „Je to reakce na článek v časopise Respekt, kde se velmi bombasticky oznamuje světu, že byl Donald Trump v hledáčku StB. A Respekt se snaží vsugerovat čtenářům myšlenku, že Donald Trump včetně své tehdejší manželky Ivany Zelníčkové byli v nějakém kontextu spojeni s StB, tím, že tedy byli sledováni, nebo byli kontaktováni, nebo že měli nějaké svazky a tak dále. Z článku v Respektu by měl čtenář nabýt dojmu, že Trump je v podstatě podezřelá osoba už i v tom českém kontextu, nejen v tom, že je tedy nepřítel celého světa a ošklivec, který nám kazí Spojené státy a odkaz svatého Baracka Obamy, takže už i v našem prostředí se projevoval,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Na článek Respektu se velice důkladně zaměřil historik a dokumentarista Radek Schovánek. „Pan Schovánek, protože pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů, má samozřejmě k dispozici veškeré objektivní materiály, které se dají k té věci dohledat. A tak porovnal ten nesmysl, který vyšel v Respektu se skutečností. Tedy se svazky, které se daly najít v různých archívech Státní bezpečnosti a k nimž má on jako historik přístup. Pokud jsem správně rozuměl jeho článku z Echa24, tak tam vypisuje, což já nebudu všechno opakovat, protože si to každý může přečíst sám, asi tak pětadvacet chyb, kterých se Respekt dopustil. A to věcných chyb, velmi zásadních, které mohly být vedeny čistě neznalostí té problematiky,“ upozorňuje mediální analytik.

Historik došel k závěru, že to, co nám podsouvá Respekt, je nesmysl

„Představa, kterou vytváří autoři článku v Respektu, že byl Donald Trump rozpracováván StB a přitom na něj tato služba podle dostupných informací nikdy nevedla svazek, je zcela nesmyslná,“ píše například historik Radek Schovánek. „Samozřejmě na každého, kdo byl rozpracován, existoval nějaký svazek. Ten měl nějaký průběh, nějaké přesuny mezi jednotlivými pracovišti, to popisuje Schovánek ve svém článku velice přesně a dochází k závěru, že to, co nám podsouvá Respekt, je nesmysl. Třeba jako věta z úvodu, že Státní bezpečnost měla o Trumpa zájem, vedla spis, jímž jeho jméno prochází. K tomu Schovánek podotýká, že to je celkem úsměvná věta, protože svazky Státní bezpečnosti prochází doslova miliony jmen a z faktu, že se jméno nějaké osoby vyskytne v cizím svazku, nelze vyvodit vůbec nic. K tomu jen dodám, že úplně stejně podezřelý by byl skoro každý občan tehdejšího Československa, protože každý měl nějaké známosti, ocitl se v různých situacích. Na každého mohl být někde veden nějaký svazek, ale ne na každého svazek opravdu veden byl,“ vysvětluje Petr Žantovský.

Proto považuje článek v Respektu jenom za takový výstřel do neznáma, který je provázen takovými detailními nesmysly, že si autoři článku pletou první odbor StB s první správou SNB, na což Radek Schovánek rovněž upozornil. „Prostě o té věci nevědí vůbec nic. Jenom vyfabrikovali jakýsi pamflet na amerického prezidenta a jak Schovánek píše – cituji ho – ‚Nejdůležitějším problémem je skutečnost, že autoři vůbec nedokážou interpretovat nalezené dokumenty. Neexistence svazku vedeného na Donalda Trumpa a předání svazku jeho manželce nelegální rozvědce nevedlo k intenzívnějšímu rozpracování, ale naopak k jeho utlumení.‘ A uzavírá to konstatováním, že Donald Trump neprochází evidencí Státní bezpečnosti, čímž ho jako by vyviňuje z toho naprosto nepodloženého obvinění,“ poukazuje mediální odborník.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

22:20 „Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

Nový pořad České televize Fenomén doby: Rozdělená společnost vzbudil bouřlivé reakce, a to zejména k…