„Případný pád vlády může být vzhledem k solidní většině, kterou má současná koalice, způsoben jen vnitřními faktory. Těch ovšem může být celá řada,“ tvrdí politolog Jiří Pehe, který připomíná, že lidovci položili vládu v roce 1997. Tentokrát by mohla nejmenší vládní strana koalici zbořit kvůli ANO a Andreji Babišovi, které kritizují.
Faktor Zeman
Jeho kolega Milan Znoj přidává další možnost. „Vláda může padnout, když se provalí nějaký korupční skandál ,Nečasových rozměrů‘; ani ,nový Rath‘ by na to nestačil,“ upozorňuje. Rozkol v jedné ze stran koalice podle Znoje spíše nehrozí, Haškovo křídlo v ČSSD se neprojevuje, sjezd ANO ukázal, že Babiš žádné opoziční křídlo nemá a lidovci tradičně táhnou za jeden provoz.
Rozkol uvnitř vládních stran nebo v koalici neočekává ani Lukáš Jelínek. „Andrej Babiš ví, že lidé, kteří od něj mimochodem čekají hlavně práci, mají rádi férovou hru – zvítězit proto hodlá v řádném volebním termínu,“ myslí si Lukáš Jelínek. Pehe ovšem oponuje, že právě ANO by se rozpadnout mohlo, protože není příliš ukotveno ani programově, ani organizačně. Proti rozpadu koalice ale hovoří „faktor Zeman“. „Pokud by padla vláda, vstoupil by coby politický demiurg opět do hry prezident Zeman, a dá se předpokládat, že žádná strana mu nebude chtít znovu umožnit, aby tvořil opět nějakou vládu svých kamarádů,“ doplnil Pehe.
Při pohledu na včerejší jednání Sněmovny bylo navíc zřejmé, že pravicová opozice by nebyla ochotná vládnout spolu s Andrejem Babišem a premiér Bohuslav Sobotka zase dává jasně najevo, že nechce mít nic společného s pravicovou opozicí. A jen s komunisty většinovou vládu nesestaví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp