„Ústav je v nejlepší kondici za celou dobu své existence,“ řekl v úvodu rozhovoru bývalý člen rady Ústavu pro studium totalitních režimů Michal Uhl. Instituce prý vznikla s důrazem na to pochopit mechanismy nesvobody. „Tímto směrem jsme se vydali místo toho, abychom hledali v archivu skandály a kompro. Byly kauzy, kdy se vytahovaly věci z archivu na politiky. A to, že se instituce věnovala politickým kauzám, byla pravda,“ dodává.
Doplnil, že v ústavu působí kvalitní vědecký personál. „Máme docenty i řadu doktorů a doktorandů. Instituce je teď primárně postavena na nejvyšším vysokoškolském stupni, kde se realizuje věda,“ říká Uhl s tím, že ústav je braný jako prestižní vědecká instituce, a ne jako něco, co je vytvořeno na politickou zakázku.
Zcela opačný pohled na fungování ÚSTR nabídl jeho bývalý ředitel Pavel Žáček. Je toho názoru, že v ústavu se neplní zákony a až příliš často se mění personál. „Až 80 procent vedení bylo vyhozeno z politických důvodů. Tento aktivismus tam zavedl právě kolega Uhl a jeho rada,“ kontroval Žáček.
Podle jeho slov tato instituce ztratila dávno své postavení a důvod, proč byla zřizována. „Je možné kritizovat vedení, což nejsou dovzdělaní lidé. My jsme přišli s novým tématem třetího odboje, otevřeli jsme a odtajnili archivy, začali jsme digitalizovat a publikovat,“ připomněl Žáček.
„Zvítězila teze, se kterou přišel do rady právě Uhl, že v ÚSTR musejí být levicoví historici, protože ti jediní jsou schopni objektivně přistupovat ke komunismu. Tak posunuli, vytunelovali obsah zákona a dělají v ústavu věci, ke kterým zřízen není,“ pokračuje v kritice.
Následně dovysvětlil, proč tato instituce už dávno není tím, co původně měla být. „Než vznikly ÚSTR a Archiv bezpečnostních složek, byly materiály v rukách Ministerstva vnitra a tajných služeb. Z těch unikaly věci na občany i politiky. My jsme to dostali pod řádný režim archivního zákona. Zavřené archivy některým historikům a politické garnituře, zastupované v radě Uhlem a dnes Františkem Bublanem, vyhovovaly,“ zdůraznil Žáček.
A právě to je podle něj důvod, proč instituci zřízenou zákonem k objektivnímu zkoumání totalitní historie zničili. „Dosadili tam lidi, kteří si studují výstavbu panelových domů a další ptákoviny,“ uzavřel Žáček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab