Ukrajina podle tamní náměstkyně ministra obrany Hanny Maljarové zatím obdržela jen deset procent zbraní, které chtěla, a Západ by měl podle ní urychlit dodávky zbraní a stanovit termíny jejich dodání, jinak se Ukrajině proti ruské převaze nepodaří vzdorovat. „Nehledě na to, jak velké úsilí Ukrajina vynakládá a jak profesionální je naše armáda, bez pomoci západních partnerů tuto válku nedokážeme vyhrát,“ řekla náměstkyně podle agentury Interfax-Ukrajina.
Na výhru by podle veřejných prohlášení poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljaka země potřebovala 1000 houfnic, 500 tanků, 300 salvových raketometů, 2000 obrněných vozidel a 1000 dronů, což jsou čísla, která by Kyjevu zajistila rovnou pozici v bojích proti ruským útočníkům.
Že by těžké zbraně měla Ukrajina dostat, zmínil i generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. „Ukrajina by měla mít více těžkých zbraní,“ řekl podle serveru Newsweek Stoltenberg. Země čelící ruskému útoku dle něho od Západu zatím skutečně dostatečnou podporu nezískala. „(Ukrajina) je na tom naprosto závislá, aby se mohla postavit brutální ruské invazi... Neudělali jsme dost pro obranu Ukrajiny, pro podporu ukrajinského lidu, pro podporu jeho svobody a suverenity. A proto vás naléhavě žádám, žádám vás, abyste udělali mnohem více pro dodávky zbraní, dělostřelectva na Ukrajinu. Oni to potřebují k obraně své země,“ zdůraznil.
Being straightforward – to end the war we need heavy weapons parity:
— ??????? ??????? (@Podolyak_M) June 13, 2022
1000 howitzers caliber 155 mm;
300 MLRS;
500 tanks;
2000 armored vehicles;
1000 drones.
Contact Group of Defense Ministers meeting is held in #Brussels on June 15. We are waiting for a decision.
Zdaleka však zřejmě nepůjde o množství, které Ukrajinci veřejně šíří do médií – skutečný počet těžkých zbraní, které na obranu Západ Kyjevu přiklepne, se bude řešit již dnes a ve čtvrtek v Bruselu na jednání Severoatlantické rady (NAC) a jak upozorňuje server The Guardian, o Podoljakovu množství zbraní ani zdaleka nebude řeč.
Podoljakovy požadavky jsou podle expertů záměrně přehnané a Ukrajina například u salvových raketometů žádá jen třetinu toho, co šíří ve veřejných prohlášeních.
Západ by dle Guardianu sice Ukrajině bez problémů dokázal všechny zbraně ze seznamu zařídit, šlo by však o množství, které by ohrozilo i jejich vlastní obranyschopnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rak