„Stačí jen poslouchat. Podnět přišel v lékárně, kde si přibližně osmdesátiletá babička po zakoupení léků povzdechla: ,Co teď budu jíst…‘ V tu chvíli mně bylo velice smutno. A vzápětí přišel nápad podpořit tuto skupinu seniorů alespoň jedním teplým jídlem denně,“ řekla ředitelka zmíněné společnosti Alena Uhde.
Celý projekt se rozjel začátkem roku. Do konce roku by chtěla společnost Světýlko stihnout pomoci alespoň padesáti seniorům. Tou první byla prý paní Magdalena z Krnova. Její důchod 3800 korun jí samozřejmě nestačil na zaplacení nájemného za byt, tak prý skončila na ulici a poté v azylovém domě pro ženy.
„Paní pobírá dávky v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí, příspěvek na dietu a doplatek na bydlení. To ale její náklady nepokryje. Přitom se léčí na cukrovku,“ řekla Marie Lisztwanová, která je sociální pracovnicí Armády spásy.
Lidé s cukrovkou musí mít pravidelné obědy, to je všeobecně známá věc, a proto společnost Světýlko paní Magdaleně platí obědy v lokální Armádě spásy, ve které je nyní ubytovaná.
Světýlko přišlo už minulý rok s projektem, který pomáhá dětem ze sociálně slabých rodin. Pomáhá jim například s financováním obědů ve školních jídelnách. To bylo inspirací, jak pomoci také úplně jiné věkové skupině, důchodcům. „Nový projekt je primárně určen starým lidem, kteří se kvůli nízkým příjmům špatně stravují, a v jejich blízkém okolí není nikdo, kdo by je podporoval,“ řekla Uhde s tím, že obědy hradí potřebným seniorům jen ve všední dny po dobu půl roku. Podle toho, jak jsou samostatní, jim buď jídlo přiveze dovážková služba hrazená společností Světýlko, nebo si obědy senioři vyzvedávají sami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ste