Podle oficiálních čísel ministerstva zdravotnictví se od počátku pandemie nakazil koronavirem nejméně 1 milion lidí. Více než 16 600 lidí ve spojitostí s koronavirem zemřelo. V nemocnicích v tuto chvíli leží asi 5 800 pacientů. A podle odborníků může být za dva týdny ještě mnohem hůř.
„Obáváme se, zda britská varianta nepřispívá právě k situaci, kterou teď vidíme,“ řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek na tiskové konferenci pořádané ministrem zdravotnictví za hnutí ANO Janem Blatným minulý týden.
Imunolog Václav Hořejší ve vyjádření pro Deník N varoval, že na zastavení šíření britské mutace už je v České republice pozdě.
„V tuto chvíli se už šíření britské mutace dá jen těžko zabránit. Je potřeba očkovat co nejvíce lidí z rizikových skupin, při nedostatku vakcín nejprve jen jednou dávkou. Již ta začíná chránit proti těžkému průběhu covidu-19. Pokud k tomu nepřistoupíme, budeme tu mít za dva týdny velký problém,“ uvedl pro Deník N imunolog Vojtěch Thon.
- Další informace naleznete zde
V podobném duchu se vyjádřil i virolog Pavel Plevka, podle něhož má být prověřeno alespoň deset procent pozitivních PCR testů den co den, aby se ukázalo, jak rychle se britská mutace šíří Českem. To by znamenalo tisíce kontrol na britskou mutaci každý den. V Česku se provádí jen pár stovek těchto testů. I z finančních důvodů. Analýza PCR na přítomnost britské mutace viru není levná.
„Je to důležité nejen pro detekci varianty B117, ale i takzvané jihoafrické, brazilské a dalších variant, které mohou vzniknout v budoucnosti,“ upozornil Plevka.
V Německu jsou laboratoře finančně motivovány, aby vzorky PCR testů zkoumaly podrobněji. Za každou podrobnou analýzu dostávají až 220 euro. Upozornila na to televize ZDF.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp