Jak pracují vládní složky za ztížené situace v době koronaviru? V případě státní policie se převážně jedná stále o „klasické“ trestné činy a přestupky, tedy o zatčení z důvodů násilí, drogové trestné činnosti či hlášení o dopravních nehodách. Alespoň podle toho, co policie sdílí na svém profilu. Policisté se například pochlubili odhalením pěstírny marihuany na Kroměřížsku či zadržením muže, který pod vlivem pervitinu a se zákazem řízení ujížděl hlídce a nezastavil ho ani náraz do stojící fabie, ale až výstřely od policistů.
V souvislosti s koronavirem se státní policisté zatím pochlubili jen tím, že jich 250 pomáhá hygienickým stanicím s trasováním možných nakažených. „V Praze se podílí na rychlejším vystopování potenciálně nakažených více než 30 policistů z nepřímého výkonu. Jsou to například policisté z oddělení prevence nebo krizového řízení,“ informovali.
Tzv. covidovou kriminalitu řešili městští strážníci v Praze. Již 16. října městská policie vyzvala, aby lidé dodržovali krizová a mimořádná opatření, byli ohleduplní ke svému okolí a neohrožovali svou nezodpovědností strážníky, policisty a veškerý zdravotnický personál. „Za říjen 2020 řešili pražští strážníci celkem 3482 případů porušení všech krizových a mimořádných opatření, kdy v 74 případech byla příkazem na místě uložena pokuta v celkové výši 44 600 Kč, 43 případů bylo oznámeno správním orgánům a 3365 případů bylo vyřešeno domluvou,“ informovali.
Den předtím, než vyšlo v Blesku odhalení schůzky ministra zdravotnictví na Vyšehradě, se pak strážníci pochlubili, že zasáhli proti otevřené pizzerii v Praze 3, kterou někdo nahlásil na linku 156. „V rozporu s vládním nařízením probíhal v pizzerii standardní provoz a host neměl zakryté dýchací cesty. Provozovatel i zákazník skončili s pokutou,“ oznámili. Zákazník se prý s policisty „arogantně dohadoval“. „Pak se přiznal k tomu, že nařízení ignoruje vědomě,“ dodali strážníci.
Jak informují Lidové noviny, současná situace je podle městské policie horší, než byla na jaře. Lidé prý strážníky často urážejí a nebojí se vůči nim jít i hrubou silou. Většinou ale stačí domluva. Od čtvrtečního zpřísnění opatření se údajně o polovinu zvýšil počet oznámení na tísňovou linku kvůli porušování nošení roušek na veřejnosti. Městská policie se dle své mluvčí Seifertové koncentruje na dodržování opatření na zastávkách a v hromadné dopravě. Tam také docházelo k nejvíce porušením nařízení, strážníci trestali hlavně nezakrytý nos a ústa, nejčastěji pětisetkorunovou pokutou. Nárůst udání dle mluvčí pochází právě z MHD, ale také např. z veřejných míst, např. u dělníků na stavbě.
Ke zhoršení došlo dle mluvčí i u ochoty nosit roušku. „Část veřejnosti není ochotná daná nařízení dodržovat, někteří je vysloveně bojkotují. Což je s ohledem na současný počet nakažených tak trochu paradoxem,“ řekla. Právě odmítači nejdou prý pro urážku či něco horšího daleko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas