Čtyři z pěti penzistů si po změně pohorší, chystá Drábek

30.11.2010 17:31 | Zprávy

Většina těch, kteří od podzimu příštího roku požádají o důchod, musejí počítat s tím, že dostanou méně, než kolik by je čekalo nyní. Změnu si vynutil verdikt Ústavního soudu a ministr Drábek podle informací Aktuálně.cz očekává, že si pohorší osmdesát procent nových důchodců.

Čtyři z pěti penzistů si po změně pohorší, chystá Drábek

Polepší si jen desetina s největšími příjmy a beze změny zůstane desetina těch z opačného konce příjmového spektra. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka většina důchodů, které stát přizná od 30. září příštího roku, bude nižší, než kdyby je stát vyměřoval dnes. To je důsledek verdiktu Ústavního soudu, jenž konstatoval, že se musí změnit praxe, kdy lidé s vysokými příjmy mají příliš malé penze, připomíná Aktuálně.cz.

Lidé s hrubým příjmem nad 36 tisíc korun se mohou těšit na zvýšení téměř o tisícovku ze 13 990 na 14 915. Ti, kteří mají příjem nad 84 tisíc, se z nynějších 16 158 posunou přes 18 tisíc. Žádnou změnu nepocítí nejnižší příjmová skupina. Ti, kteří nepřesáhli 10 900 měsíčně, budou mít důchod stejný jako dosud, tedy zhruba sedm a půl tisíce.

Ministr odmítl utáhnout opasek těm nejchudším

Všichni ostatní musejí počítat, že se jim vyměřené důchody sníží. Třeba ti s výdělkem mezi 20 a 30 tisíci budou mít ještě v lednu penze 9239 korun a pět let poté 9043 korun. „Bude tam pětileté přechodné období, po které to bude nabíhat. Pohyby v nově přiznávaných důchodech budou výrazně menší, než roční valorizace," uklidňuje ministr Drábek.

Šéf resortu by ale mohl se svým plánem narazit u Věcí veřejných, jejichž představitelé se před několika dny nechali slyšet, že ubrat by se mělo všem, tedy i těm s nejnižšími mzdami. „Bylo by tu z mého pohledu výrazné riziko ohrožení chudobou," odmítl tento nápad Drábek. Zároveň ale chce ministr práce zpřísnit odchod do předčasné penze, omezit důchody pozůstalých, které se teď vyplácejí doživotně, nebo zrušit pravomoc vlády valorizovat důchody.

Až se na reformě shodne koalice, půjde s návrhem za ČSSD

„Bude to automatický valorizační mechanismus, vláda tu má extrémní kompetenci," upozornil ministr. Naskýtá se ale otázka, zda se vláda této pravomoci dobrovolně vzdá. Všechna opatření musejí začít platit do konce září příštího roku a plynule přejdou i do tzv. „velké" reformy. O té už začaly strany vládní koalice diskutovat.

Drábek chce snížit odvod do státního systému penzijního pojištění postupně o 3 až 5 procent. Zároveň by si ale každý musel povině připlácet na penzi připojištění u některého ze soukromých fondů. A pokud by si žádný nevybral, stát by mu přidělil jeden veřejnoprávní fond. Až se shodne koalice, začně vyjednávat s ČSSD. Ta ale opt out - tedy povinné vyvedení části penzijního pojištění do soukromých fondů - vždy striktně odmítala.

K věci:

Penzijní fondy zbohatnou o biliony. Díky důchodové reformě 

Bárta (VV): Důchodová reforma musí zvýhodnit pracující s dětmi 

Mládek (ČSSD): Kalousek plánuje, že důchodovou reformu zaplatí sami důchodci 

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bakalova prohra. Jde o dům s Knihovnou Václava Havla

21:13 Bakalova prohra. Jde o dům s Knihovnou Václava Havla

Miliardář Zdeněk Bakala prohrál soudní spor s posledním nájemníkem domu na Loretánském náměstí v Pra…