Dagmar Havlová: Vy si myslíte, že kdyby Vašek nebyl hrdý Čech, tak by zůstal v ČSSR, i když měl nabídky ze světa?

25.10.2018 8:11 | Zprávy

Výročí republiky se blíží a s ním přibývá i rozhovorů na toto téma se známými osobnostmi. Václav Klaus se již k výročí vyjádřil, Miloše Zemana to čeká v neděli a v trojici posametových prezidentů ještě chybí Václav Havel, kterého se ale už nikdo nezeptá. Magazín Dnes ale vyzpovídal Dagmar Havlovou, která přiblížila, jak by asi slavil bývalý prezident. Prý by se účastnil slavností a debat a také by se ohlédl, jakou cestu jsme urazili od sametové revoluce.

Dagmar Havlová: Vy si myslíte, že kdyby Vašek nebyl hrdý Čech, tak by zůstal v ČSSR, i když měl nabídky ze světa?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dagmar Havlová

První otázka reportéra byla přímočará: „Jak si myslíte, že by si Václav Havel připomněl sté výročí republiky?“ Podle Havlové by vzpomenul, čím si země prošla, a připomenul hrdiny, kteří se za ni obětovali. Mezi vzpomínanými by byla i první republika se svým duchovním rozkvětem, ale i doba totality. Havel by se podle ní také ohlédl, jakou cestu jsme urazili od sametové revoluce. Podle Havlové by se asi zúčastnil různých jubilejních slavností oslavujících naší státnost a vlastenectví a také debat, které Havlová prý vynechává, protože se necítí kompetentní se politicky angažovat.

Havel se podle ní velmi zajímal o českou historii. Vážil si například Masaryka, Čapka, Ferdinanda Peroutky, Palacha, arcibiskupa Tomáška a biskupa Malého, tedy lidí, kteří se „snažili o mravní obrodu národa a jejichž činy byly projevem mravní kvality, touhy po svobodě, demokracii a humanismu“. Havlová uvedla, že si zase váží žen jako Marta Kubišová, Marie Moravcová nebo Milada Horáková, pro jejich „krásné ženství a odvahu čelit zlu“. Ze všech režimů, které se za 100 let vystřídaly, by nejvíce chtěla žít v první republice, neboť to podle ní byla „nejosvícenější doba z celého století“.

Pak se redaktor zeptal, zda byl Havel pyšný na to, že je Čech. Havlová mu odpověděla: „Domníváte se, že kdyby nebyl hrdý na své češství, že by zůstával v republice – při tolika nabídkách žít a tvořit v zahraničí? Vždyť jeho hry se odjakživa hrály po celém světě.“ Havlová také vyzvedla, jak Havel dbal o dobré jméno republiky a jak bojoval za lidská práva. Rozhovor se odehrával v Knihovně Václava Havla a Dagmar Havlová zmínila, jak v této knihovně dostal Cenu Václava Havla za lidská práva čečenský aktivista Ojub Titijev.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Nezávislost

Senátor Hraba napsal zajímavý komentář k vítězství Trupma. Tvrdí v něm, že to bude pro Evropu znamenat, že se bude muset naučit o sebe postarat sama a nespoléhat na to, že naše problémy vyřeší někdo jiný. Co si o tom myslíte vy? Nemyslíte, že to je svatá pravda, a že EU i my jsme se měli dávno snaži...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snažil se utnout Mašína.“ Řádění Řezníčka v ČT, když vítězil Trump. Byl přistižen

4:41 „Snažil se utnout Mašína.“ Řádění Řezníčka v ČT, když vítězil Trump. Byl přistižen

Spoluzakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra po sledování speciálu ČT k prezi…