Rozvědka se původně zajímala o osoby, které si takové školení platí a mají zájem se v oblasti hackerských útoků vzdělat. Proto investovala do firmy, která tyto lidi školí, aby k nim pronikla. Celá akce se ale měla „provalit“, když byl kvůli podvodu vyšetřován bývalý náměstek rozvědky Zdeněk Blahut.
Ten je vyšetřován kvůli akci na záchranu misionáře Petra Jaška, před několika lety uvězněného v Súdánu, kde mu hrozil trest smrti. Úřad pro zahraniční styky a informace rozjel akci za pomoci rozvědčíků ze sousedního Egypta.
Jaška se podařilo zachránit, ale v rámci akce měly být Egypťanům vyplaceny stovky milionů, o kterých dodnes není úplně jasné, kde skončily. Ve věci figurovalo i několik strategicky důležitých unikátních odposlechových zařízení Agáta, které si Egypťané údajně měli koupit, ale také to není prokázáno.
Blahut měl figurovat i v několika dalších podobných akcích.
V souvislosti s jeho vyšetřováním se podle iDNES.cz dostala na veřejnost i akce se společností Cyber Gym. Prozrazením ale spolupráce ztratila význam. Rozvědka se nyní snaží část peněz, které do neúspěšného projektu investovala, získat nazpátek. Pořád prý věří v mimosoudní dohodu, krajním řešením by byla žaloba.
O žalobě ale uvažuje i společnost Cyber Gym, která se mezitím přejmenovala na CyberG Europe. Cítí se veřejným vláčením svého jména v souvislosti se skandálem rozvědky poškozena a chce se domáhat ušlého zisku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav