Sankce Evropské unie se týkají 21 lidí z Ruska a Krymu a jejich součástí je omezení cest do unijních států a zmrazení majetku v západních zemích. Také USA oznámily, že zavedly odvetná opatření prozatím pro jedenáct ruských a ukrajinských politiků, jsou mezi nimi exprezident Janukovyč a ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin.
Podle Zaorálka jsou sankce v tuto chvíli jediné možné řešení. „Už nyní je v chodu příprava dalších opatření,“ uvedl s tím, že sankce se budou stupňovat do té doby, dokud Rusko nezmění svůj postoj. „Musíme počítat se všemi variantami, a tedy i se špatnými scénáři vývoje,“ dodal.
Není tak podle něj vyloučené, že se sankce rozšíří na další osoby, možné je prý i to, že se jména z amerického seznamu objeví na seznamu evropském a naopak. Zdůraznil, že vše má nyní v rukou prezident Ruska Vladimir Putin a záleží na něm, jakým směrem se budou mezinárodní vztahy ubírat.
Ministr také uvedl, že Západ plánuje vyslat na Ukrajinu pozorovatelskou misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v řádu několika stovek lidí, kteří budou mapovat situaci v západní i východní části země. Po Rusku pak požaduje, aby přestalo používat vojenské jednotky k prosazování svých zájmů a cílů, namísto toho používalo diplomatické cesty a vrátilo se k jednacímu stolu.
„Pokud to splní, tak se změní situace a můžou se začít tyto sankce rušit,“ podotkl Zaorálek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nem