„22. května, v mezinárodní den biodiverzity a v den výročí spuštění hry Pac-Man, skupina Ztohoven vytvořila Pac-Mana v řepkovém poli, na kterém hospodaří koncern Agrofert. Pravděpodobně se jedná o největší obrazec v poli, rozkládající se na 18 ha řepkového porostu. Pole se nachází v obci Rovné pod horou Říp,“ přihlásila se skupina Ztohoven k obřímu Pac-Manovi na svém facebookovém profilu. Symbol je totiž použit ze známé retro videohry, ve které je cílem žlutého kolečka v hracím poli sníst všechny, kteří se mu postaví do cesty.
„Pac-Man vyžral dotace a podařilo se mu dokonale vyžrat také pojmy jako kapitalismus nebo socialismus, které se dnes volně zaměňují. Jsme ve fázi společenské lobotomie, kdy pravá a levá hemisféra nesmiřitelně prosazují svou bez schopnosti hledat společnou řeč mimo kategorie pravolevého vidění světa. Tento řez provedl Pac-Man v nás, kterého jsme nechali naplno se prosadit a nebyli schopni mu nastavit funkční bariéry. Selhali ‚čtyři duchové‘, kteří na herním poli mají Pac-Mana zastavit. Pokud hráč vedený dostatečnou motivací vše sežrat zvolí vhodnou strategii, postupuje do dalších levelů hry, i když jsme si mysleli, že ten předchozí již musel být poslední. Nikdy nebude mít dost,“ visí nad fotkou z řepkového pole na profilu umělecké skupiny a pokračují ve stejném duchu dál: „Pac-Man v krajině vyžírá jednotlivé složky ekosystému a zanechává za sebou monokulturní toxickou poušť. Ve společenském životě likviduje kulturu, individuální svobody, diverzitu podnikatelského prostředí a schopnost bez zásahu centrálního plánovače řešit krizové situace. Dokonale hackl systém demokracie a kontinuálně ho zneužívá. Založil svůj byznys na daních, kterými vyžírá každého ve svém herním poli. Zvrací kritické myšlení a seriózní vědu. Neporadí si s jedinci, kteří s ním odmítají sdílet herní pole,“ uzavírají svůj příspěvek, ze kterého je více než patrné, na koho narážejí, i když ho konkrétně nejmenují.
Skupina Ztohoven svými kontroverzními výstupy je celkem známá. Poprvé se zapsala do povědomí širší veřejnosti v létě 2007 svým zásahem do vysílání České televize. V pořadu ČT2 Panorama se objevil simulovaný výbuch atomové bomby v oblasti Krkonoš. Neméně výrazná kauza se pak odehrála v roce 2015, kdy členové skupiny Ztohoven stáhli na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenýrky. Chtěli tím vyjádřit protest proti politice prezidenta Miloše Zemana.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla