Daniel Veselý shrnuje: Příchod uprchlíků nezastaví nic. EU je posílá na jatka, úřad OSN se na tom odmítá podílet

18.04.2016 8:08 | Zprávy

Dění kolem uprchlické krize shrnuje na serveru Britské listy publicista Daniel Veselý.

Daniel Veselý shrnuje: Příchod uprchlíků nezastaví nic. EU je posílá na jatka, úřad OSN se na tom odmítá podílet
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Poukazuje na to, že 22. března t. r. šéfka mise Lékařů bez hranic Marie Elisabeth Ingres prohlásila: „Učinili jsme opravdu těžké rozhodnutí o ukončení veškerých našich aktivit v řeckém uprchlickém táboře Moria. Kdybychom v nich pokračovali dále, stali bychom se komplici systému, který považujeme za neférový a nehumánní. Nechceme dopustit, aby naše pomoc byla instrumentalizována při masových deportacích. Odmítáme být součástí systému, který nebere žádné ohledy na humanitární potřeby žadatelů o azyl a migrantů.“

Celý text je ZDE

K tomu Veselý podotýká, že tentýž den vydal Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) prohlášení, v němž oznamuje, že hodlá omezit svou činnost v takzvaných hotspotech nacházejících se na řeckých ostrovech, kde poskytoval pomoc uprchlíkům a migrantům. Na základě nových nařízení se tato místa stala detenčními zařízeními. Právě kvůli nesouhlasu s mandatorní detencí v těchto lokalitách UNHCR pozastavil některé ze svých tamních aktivit.

EU posílá tisíce uprchlíků na jatka

Podle Veselého nezákonnost smlouvy, která byla 18. března tohoto roku uzavřena mezi Evropskou unií a Tureckem, otevřeně odsoudili aktivisté a představitelé OSN. S tím, že tato dohoda naprosto opomíjí individuální práva žadatelů o azyl – aby se těmto osobám dostalo ochrany v zemích, kam jsou deportovány.

Upozorňuje i na to, že Turecko uděluje status uprchlíka osobám prchajícím ze Sýrie a nikoliv žadatelům o azyl pocházejícím kupříkladu z Afghánistánu a Iráku. Masové deportace všech uprchlíků a migrantů, kteří nepocházejí ze Sýrie, do Turecka, by prý porušovaly mezinárodní a evropský azylový systém.

Podle Amnesty International Turecko v současnosti dokonce nelegálně vrací tisíce syrských uprchlíků zpátky do Sýrie. „Evropská unie tak prostřednictvím své dohody s Tureckem de facto posílá tisíce uprchlíků na jatka,“ poukazuje Veselý.

Jedním z prvních následků dohody EU s Tureckem může být vzedmutí uprchlické vlny z Libye na italské pobřeží. Masová migrace z Libye na Sicílii přes Středozemí v současnosti skutečně znovu nabývá na intenzitě.

Závěrem Veselý uvádí, že ačkoliv je budoucnost Evropské unie nejistá, tak jasné je, že žádné politické opatření nemůže zastavit příchod uprchlíků a migrantů do Evropy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zakažte vědcům říkat, že sankce na Rusko nefungují.“ Ekonom zašel o kus dál

18:45 „Zakažte vědcům říkat, že sankce na Rusko nefungují.“ Ekonom zašel o kus dál

Ruská ekonomika už téměř tři roky čelí západním sankcím a řadu expertů nadále překvapuje, že sankce …