Washingtonský Institut pro studium války má za to, že zakladatel soukromé ruské armády wagnerovců Jevgenij Prigožin hraje svou vlastní hru, ve které na jedné straně Ukrajincům údajně nabídl, že jim prozradí pozice jednotek ruské pravidelné armády i problémy těchto jednotek, pokud se stáhnou z Bachmutu. Současně však podle ISW Prigožin usiluje o to, aby si udržel jistý vliv v kruhu nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina.
Sám Prigožin nejprve s ironií potvrdil, že s Ukrajinci udržoval občasné kontakty, ale později tuto informaci označil za falešnou zprávu a prohlásil, že byl varován, že se ho někdo pokusí zdiskreditovat šířením falešné zprávy. A už je to tady.
Řada lidí, prováleční blogeři, ale i bývalý důstojník ruské tajné služby FSB Igor Girkin dávají podle ISW najevo, že přes všechny výhrady, které k Prigožinovi mají, nevěří, že by spolupracoval s Ukrajinci. Jenže někteří Rusové k Prigožinovi shovívaví nejsou.
„Poslanec Státní dumy Viktor Sobolev varoval, že mobilizovaným vojákům, kteří se rozhodnou vstoupit do řad soukromé vojenské společnosti Wagner, hrozí 10 až 15 let vězení, protože Wagner je na území Ruska nelegální ozbrojenou formací. Není jasné, zda Sobolevovy komentáře byly reakcí na tato obvinění, protože Sobolev je zarytým kritikem Prigožina a Wagnerových sil. Prigožinova údajná snaha o spolupráci s ukrajinskou rozvědkou by byla spíše součástí jeho sporu s ruským ministerstvem obrany (MO) než útokem na ruského prezidenta Vladimira Putina,“ napsal ISW.
„Prigožinovy údajné kontakty s ukrajinskou rozvědkou by byly pravděpodobně součástí snahy získat Putinovu přízeň tím, že by usnadnily rychlé vítězství wagnerovců v Bachmutu a zároveň poškodily ruské konvenční síly v zákulisí. Prigožin nedávno odvolal své komentáře z 9. května, které nepřímo zesměšňovaly Putina, což dále naznačuje, že Prigožin si je vědom své závislosti na Putinovi a nehodlá si ho znepřátelit. Tato obvinění pravděpodobně nezpůsobí, že by Kreml Prigožina v nejbližší době odvolal, mohou však přispět ke snahám o jeho diskreditaci. Kreml pravděpodobně tuší nebo si je vědom Prigožinovy údajné komunikace s ukrajinskou rozvědkou,“ pokračoval institut.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.