„S velkým napětím jsme čekali, jak se český průmysl s tou, teď už snad končící hospodářskou krizí popasuje. Čekali jsme, jestli se mu to podaří tak dobře, jako tomu bylo v roce 2008, 2009, během světové hospodářské krize, protože jestli si vzpomínáte, tak tenkrát například zcela disproporčně s tím, jak tvrdě byl průmysl zasažen, jak moc mu klesaly tržby i zisky, tak udržel zaměstnanost skvělým způsobem. A ono se mu to tenkrát podařilo znovu, to znamená znovu jsme jako zaměstnavatelé projevili velkou společenskou odpovědnost a navzdory tomu, jak tvrdý to byl zásah a jak jsme udrželi zaměstnanost, udrželi naše zaměstnance v našich firnách. A také jsme čekali, jestli restart bude rychlejší nežli tenkrát v roce 2008, 2009, předpovídali jsme, že bude a ta čísla to teď potvrzují,“ okomentoval současný stav průmyslu Špicar.
Rozdíly mezi jednotlivými sektory průmyslu pak podle Špicara existují. „My jsme celý ten rok, nebo více nežli rok během pandemie měli ekonomiku rozdělenou na dvě části. Na tu první část, do které patřili ti vítězové pandemie, to znamená firmy, kterým ta pandemie neuvěřitelně pomohla. A to nejenom v těch sektorech, kde byste to očekávali, to znamená výroba zdravotnických prostředků, on-line firmy, IT firmy, digitální firmy, ale i mnoho jiných sektorů. A samozřejmě ta druhá část, která bojovala doslova o přežití, především sektor HO-RE-CA, turistický ruch. A tohle i nadále přetrvává. To znamená, ano, i v průmyslu jsou sektory, kterým krize ublížila výrazně, ale jiné, které na ní naopak velmi výrazně vydělaly a dosáhly rekordních, historicky nejlepších zisků,“ podotkl Špicar.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef