Dělejte si zásoby. Jídla, vody i peněz byste měli mít doma minimálně na měsíc, vzkazuje expert na energetickou bezpečnost

06.05.2018 19:20 | Zprávy

Má vaše domácnost zásobu jídla, vody i finanční hotovosti minimálně na měsíce dopředu? Pokud ne, pak podle velvyslance České republiky pro otázky energetické bezpečnosti Václava Bartušky velmi riskujete. „Kdykoliv totiž může kvůli nestabilitě energetických systémů přijít nečekaná událost,“ uvedl v rozhovoru pro server Svobodné Universum.

Dělejte si zásoby. Jídla, vody i peněz byste měli mít doma minimálně na měsíc, vzkazuje expert na energetickou bezpečnost
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Problém Bartuška vidí v tom, že většina domácností má zásoby maximálně na čtyři dny dopředu. Nestabilita systému může přitom způsobit blackout, tedy rozsáhlý výpadek dodávky elektřiny, na který by prý měli být lidé předem připraveni. Težko prý lze podle Bartušky předpokládat, co by se dělo v případě velkého výpadku, uvedl server Echo24.cz. „Samozřejmě případ velkého blackoutu, kdy vypadne většina země, to jsme tu ještě neměli,“ dodal s tím, že neví přesně, jak bychom na to reagovali, ale zůstává optimistou.

Upozorňuje také na skutečnost, že celý tento systém je křehký a velká část sítí, linek jede takřka na sto procent výkonu. „Systém se může kdykoli porušit. Měli by doma všichni mít zásobu vody, potravin a léků minimálně na měsíc. Může se porušit elektrická síť, může být problém s vodou, může se stát cokoliv,“ uvedl Bartuška a dodal, že se mohou zhroutit i bankovní systémy kvůli nějakému útoku. „Je potřeba mít základní selskou připravenost na drobné problémy, které můžou přijít, protože se může přihodit opravdu leccos,“ zdůraznil.

Původní zdroj ZDE.

Závěrem Bartuška sdělil, že se lidé v Česku moc spoléhají na stát, ale přitom by měli být sami schopni se o sebe v krizových situacích postarat. „Spíše dlouhé období klidu a míru vedlo k tomu, že zanikla spousta reflexů, které generace před námi měly zcela samozřejmě,“ uzavřel.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…