18. září 2014 se uskutečnilo ve Velké Británii referendum o odtržení Skotska od Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Pětapadesát procent obyvatel se tehdy rozhodlo zůstat součástí společného státu. Stoupenci nezávislosti Skotska však dali najevo, že budou dál usilovat o osamostatnění své země. Jejich hlasy znovu zesílily v roce 2016 v souvislosti s Brexitem. Většina Skotů hlasovala pro setrvání Velké Británie v EU, ale jejich hlasy nestačily k tomu, aby ostrovní království zůstalo v EU, což touhy Skotů po volnosti jen posílilo.
Vůle k samostatnosti stále doutná kdesi pod povrchem. A 5. května 2018 tato touha znovu vyvřela na povrch. Tuto sobotu se tisíce lidí zúčastnily pochodu za nezávislost Skotska. Informace o pochodu přinesla britská BBC.
Ještě před samotným pochodem organizátoři doufali, že se akce zúčastní až 40 tisíc lidí. Nakonec prý dorazilo až 80 tisíc lidí, kteří dali najevo, že touží po nezávislém Skotsku.
V případě, že by se zastáncům nezávislosti Skotska nakonec podařilo politicky odtrhnout od Velké Británie, neměli by však ještě jisté, že se okamžitě stanou součástí EU. Už proto ne, že by se tak zrodil precedens, kterého by mohli využít např. zastánci nezávislosti Katalánska na Španělsku. Vláda v Madridu by proto teoreticky mohla snahy svobodných Skotů o vstup do EU delší dobu blokovat.
Účastníci skotského pochodu si ostatně kromě skotských vlajek přinesli také vlajky Katalánska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp