Děti země vydírají, házejí nám vidle do investic, ale my uděláme Česko bohatší. Byli jsme u toho, když Babiš zahajoval komunální kampaň

03.09.2018 17:32 | Zprávy

V pražském obchodním domě Kotva spustilo hnutí ANO v pondělí svou kampaň před podzimními komunálními a senátními volbami.

Děti země vydírají, házejí nám vidle do investic, ale my uděláme Česko bohatší. Byli jsme u toho, když Babiš zahajoval komunální kampaň
Foto: Hans Štembera
Popisek: Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a senátním volbám. Zúčastnil se předseda ANO a premiér Andrej Babiš, lídr kandidátky v Praze Petr Stuchlík, primátor a lídr kandidátky v Brně Petr Vokřál a primátor a lídr kandidátky v Ostravě Tomáš Macura

Na pozadí pódia jsou vyvedeny nejvýznamnější projekty, které by hnutí ANO chtělo v komunální politice prosadit. Pod heslem „Ano, uděláme Česko bohatší“ jsou vyobrazeny investiční akce za stovky milionů až desítky miliard. V Praze dokončení dálničního obchvatu, i v dalších městech jsou slibovány dopravní stavby. V Ústí nad Labem, Pardubicích, Jihlavě, Brně či Olomouci byly přislíbeny sportovní hala či stadion, v Českých Budějovicích divadlo, v Brně ještě kulturní centrum.

Pár minut před čtrnáctou hodinou nastoupil na pódium premiér Andrej Babiš v doprovodu mluvčí hnutí Lucie Kubovičové a kandidátů na tři nejvýznamnější komunální funkce – primátoři z Ostravy a Brna Tomáš Macura a Petr Vokřál, doplnění Petrem Stuchlíkem, který má v Praze nahradit dosavadní primátorku z ANO Adrianu Krnáčovou.

„Je to naše druhá komunální kampaň, a máme co obhajovat,“ začal premiér Babiš. Komunální politika je podle něj o řešení běžných problémů občanů.

Hlavním cílem hnutí ANO je vytvořit funkční spolupráci mezi komunální politikou a vládou. „Naše menšinová vláda jezdila do krajů a poprvé v historii zmapovala potenciál investic,“ připomněl Andrej Babiš.

Za hlavní komunální problém považuje infrastrukturu. V mnoha městech cítí jako problém nedostatek kapacit pro parkování, musí se řešit i bydlení.

„Není bydlení, přestaly se stavět byty,“ zalitoval premiér. „A proto naše vláda přichází s projektem ‚Výstavba‘, který komunální politiky určitě zaujme. Podle Babiše bychom měli zapomenout na sociální bydlení a řešit bydlení jako celek, protože bydlet potřebuje každý. A v tomto směru chce vláda provést zásadní legislativní změny, které by výstavbu bytů výrazně zjednodušily.

I v dalších věcech chce stát poskytovat komunálním politikům „legislativní podporu“. Kromě toho vláda například chystá „Dlouhodobý investiční plán země“, který by měl rozvrhnout investiční projekty až na deset let.

Dalším tématem, na které se chce hnutí ANO v komunální politice zaměřit, je výstavba sportovišť. „Naše děti potřebují sportovat a musejí mít kde sportovat,“ řekl k tomu Andrej Babiš. Zaměřit se chce i na obnovu kulturního dědictví a podporu cestovního ruchu, aby turisté zavítali i do doposud opomíjených lokalit.

Primátor Ostravy Tomáš Macura nejprve poděkoval premiéru Babišovi za to, že se vláda snaží komunální politice vytvářet podmínky, a pak označil za svůj největší úspěch za čtyři roky v čele města to, že zbavuje Ostravu nevábné pověsti „černého města“.

„Náš fokus je na zlepšování kvality života,“ pronesl s tím, že podle agentury Moody’s má Ostrava rating A1, což se doposud dařilo jen Praze a Brnu.

Jako oba kolegové si Macura přinesl na tiskovku tři velkoformátové obrázky s vizualizacemi projektů, které by v následujícím volebním období chtěli zrealizovat. Tím prvním byla přestavba památkově chráněné budovy městských jatek. „Naši předchůdci ji v roce 1992 prodali soukromému investorovi v bláhové víře, že s nimi něco udělá. Neudělal samozřejmě nic,“ objasnil primátor. Město v roce 2016 objekt komplikovaně vykoupilo zpět a nyní tam chystá projekt „Galerie Plato“. Tu pro Ostravu realizuje světově oceňovaný polský architekt.

Pak hovořil o problémech ostravské krajské nemocnice, která je největším nefakultním zdravotnickým zařízením v zemi. „Naši předchůdci v ní neinvestovali takřka ničevo,“ povzdechl si.

Pak si vzal slovo brněnský Petr Vokřál. Když prý v roce 2014 přišel na magistrát, nebyl od jeho předchůdců připraven ani jeden projekt.

„Ostudu jsme snad neudělali, Brno je na vzestupu,“ shrnul čtyři roky vedení města. „Dnes je Brno sice rozkopané, ale já to vnímám pozitivně – začalo se konečně stavět,“ dodal.

Jako obrázky si přinesl vizualizaci městského okruhu a také projekt nového koncertního sálu za 1,4 miliardy, který si prý Brno jako kulturní město zaslouží.

Ke třetímu obrázku řekl: „Brno je studentským městem.“ Proto chce vybudovat pro univerzitní kampus nový tramvajový terminál a například v něm postavit i novou atletickou halu.

Vizi nového sportoviště zobrazoval i poslední obrázek – vizualizace zaplněné hokejové haly. Ta má být „mistrovským stánkem“, ve kterém hokejisté Komety budou slavit své další hokejové tituly.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

14:33 Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

Nadšenec do technologií, podnikatel v IT a sportovní redaktor Zdeněk Koutský se podělil se svými oba…