Od počátku ruské okupace Ukrajiny se podle Mezinárodní organizace pro migraci dalo do pohybu 11 milionů lidí. Počet ukrajinských běženců v ČR přesáhl v sobotu 276 tisíc. Všichni potřebuji pravidelnou lékařskou péči, jenže kartotéky praktických lékařů a pediatrů jsou v posledních letech přeplněné.
Hlavním tématem byl nedostatek lékařů a pediatrů. V Česku už přitom dostalo vízum o dočasné ochraně přes 270 tisíc ukrajinských uprchlíků. Více než sto tisíc z nich jsou děti, které by se všechny měly registrovat k dětskému lékaři. Ministerstvo zdravotnictví sice zřídilo v různých nemocnicích tzv. UA pointy, jež mají být dočasným řešením.
Primární zdravotní péči by podle odborných lékařských společností měly poskytovat především ordinace lékařů-praktiků a praktických lékařů pro děti a dorost. Evropská komise a další dárci ze světa slibují více než 10 miliard eur, v přepočtu 250 miliard korun, na pomoc Ukrajincům prchajícím před válkou.
UA pointy, které mají praktikům ulevit, podle ministra Válka poskytují ukrajinským uprchlíkům akutní jednorázovou péči, ale i jisté útočiště. „Je potřeba se tam podívat, sám jsem to udělal. Pro maminky, které jsou vystresované, po dlouhé cestě, nemají s sebou skoro nic, těm nabízejí UA pointy bezpečí. Informace pro ně jsou psané v ukrajinštině, často tam jsou i ukrajinští zdravotníci, kteří je uklidní. Já sám jsem tam slyšel často silné příběhy, plačící lidi... I to je tedy jeden z důvodů, proč máme UA pointy,“ sdělil Válek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.