Diplomacie připomene rok 1968 výstavami na ambasádách

04.08.2018 17:53 | Zprávy

Nadcházející 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa připomíná ministerstvo zahraničí výstavami na českých diplomatických zastoupeních ve světě, během roku uspořádalo v zahraničí také několik konferencí na toto téma. Úřad vlády připomněl události pražského jara mezinárodní konferencí, na jejímž pořádání se podílel. Vlastní vzpomínkové akce k 21. srpnu nebo účast na veřejných pietních shromážděních chystají i některé politické strany.

Diplomacie připomene rok 1968 výstavami na ambasádách
Foto: Ústav pro soudobé dějiny
Popisek: Intervence vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu1968

„Česká centra připravila v souvislosti s rokem 1968 samostatnou výstavu ‚Pražské jaro 1968‘, kterou mají naše diplomatická zastoupení možnost prezentovat po celém světě,“ sdělila ČTK Irena Valentová z ministerstva zahraničí. V Česku bude možné výstavu navštívit ve výstavních prostorách Českého centra v pražské Rytířské ulici nebo na konci října v rámci dnů otevřených dveří na ministerstvu zahraničí.

Česká velvyslanectví v Británii a v Rusku také uspořádala v prvním pololetí konference o událostech roku 1968, velvyslanectví v Rakousku pořádalo vzpomínkové setkání. Za příspěvek k připomenutí invaze do Československa Valentová označila i to, že diplomacie udělila cenu Gratias agit za šíření dobrého jména Česka v zahraničí skupině „osmi statečných“, tedy osmi lidem, kteří v roce 1968 demonstrovali na moskevském Rudém náměstí proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy.

Úřad vlády se v rámci připomínkových akcí podílel na uspořádání mezinárodní konference k 50. výročí pražského jara, která se konala v polovině června v pražském Lichtenštejnském paláci. „Účastnilo se jí na 130 historiků z celkem 11 zemí,“ řekla ČTK mluvčí vlády Petra Doležalová.

Vlastní připomínkové akce připravují lidovci. „Máme naplánovaný ‚Týden svobody‘, což bude několik akcí a projektů v týdnu od 20. srpna, které budou navazovat na 50. výročí srpna 1968. Hlavním cílem bude připomenout si, jaké všechny podoby může mít svoboda a proč je důležité ji neustále posilovat,"‘sdělila ČTK mluvčí KDU-ČSL Denisa Morgensteinová. Mezi plánovanými akcemi je debata o svobodě slova nebo videa s pamětníky, kteří přiblíží, jak do jejich životů negativně zasáhl totalitní režim.

O přípravě vzpomínkových akcí uvažuje i TOP 09, mluvčí strany Lenka Brandtová ale zatím nemohla říct nic konkrétního o jejich možné podobě.

Tradičně se 21. srpna budou konat i pietní akty připomínající invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Účast na nich plánují i politici. Například předseda SPD Tomio Okamura se zúčastní vzpomínkového aktu u Českého rozhlasu, sdělila ČTK mluvčí SPD Michaela Dolenská.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…