Diplomat Kolář přijel vysvětlovat do Ostravy: Chybí nám Havlův sexappeal. Český exprezident na plakátech AfD je ten nejsmutnější příběh. Kvůli Babišovi se s přáteli z kavárny hádám

13.06.2018 20:39 | Zprávy

REPORTÁŽ Zvrat ve vztahu k USA? Zabránil americko-korejský summit v Singapuru jaderné katastrofě? Bývalý velvyslanec Petr Kolář, který pracoval i jako zahraničněpolitický poradce pro evropskou integraci a Balkán prezidenta Václava Havla, je trochu skeptický. „Pan prezident si neuvědomuje, že ten, kdo teď vítězí, je Kim,“ uvedl na besedě v Ostravě. Pozornost věnoval i české politice: „Pro naše partnery v zahraničí není Česká republika takový průšvih, jako vnímají v Polsku nebo v Maďarsku.“ Sám se neshodne s pražskou kavárnou na přístupu demokratických stran k vládě Andreje Babiše. „V roce 1948, když se demokratičtí ministři rozhodli dostat Gottwalda ze hry, když podali demisi, tak to jistě mysleli dobře, a víme, jak to dopadlo.“ Hovořil o jednom z nejsmutnějších příběhů moderní české politiky: „Když vidím exprezidenta České republiky na volebních plakátech AfD.“

Diplomat Kolář přijel vysvětlovat do Ostravy: Chybí nám Havlův sexappeal. Český exprezident na plakátech AfD je ten nejsmutnější příběh. Kvůli Babišovi se s přáteli z kavárny hádám
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý velvyslanec ČR v USA a Rusku Petr Kolář

„Vypadá to jako veliký průlom, jako něco, co možná bude znamenat pro světový mír obrovský zářez hlavně na pažbě prezidenta Trumpa. Já jsem trošku skeptický.“ Hned na začátek besedy reagoval bývalý diplomat Petr Kolář na dotaz, co znamená pro svět schůzka prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una v Singapuru. I když nechce podceňovat kvality současného amerického prezidenta, upozornil, že se řídí hlavně svou intuicí. „Avizoval ještě během summitu G7 v Kanadě, kde se mu podařilo, jak to má ve zvyku, urazit kdekoho, že po první minutě bude vědět, jestli to k něčemu bude, nebo ne,“ podotkl. „Můj pocit, založený na nějaké zkušenosti, samozřejmě limitovaný tím, co jsem dělal, je, že si pan prezident neuvědomuje, že ten, kdo teď vítězí, je Kim,“ uvedl Kolář.

Zmínil, že severokorejský režim je jeden z nejhorších, ne-li nejhorší, který na planetě máme. „Je to země zoufalá. Měl jsem příležitost svého času jako náměstek ministra zahraničí tam zavítat, když jsme otevírali ambasádu. Nebudu líčit své zážitky, ale bylo to něco, na co do smrti nezapomenu. Snaha Kima stát se partnerem prezidenta jediné dnes existující supervelmoci mu vyšla. Vydírací potenciál daný jaderným arzenálem Severní Koreje se ukázal jako velmi efektivní. Kim pravděpodobně není takový šílenec, jak se na začátku jevilo, ale člověk, který asi dokáže docela racionálně a chladnokrevně vyhodnotit situaci.“ Popsal, že Kim si je vědom, že před sebou má narcistního člověka, který se rád předvádí a efektivně dokáže urážet všechny dosavadní spojence Ameriky. „Říká si, s tímto člověkem to bude zajímavé. Když se to nepovede, nebudu hlavní viník neúspěchu. Kdekdo to bude přičítat Trumpovi, jeho neschopnosti empatie, sebereflexe, nedostatku skromnosti,“ analyzoval Kolář.

„Úplné a všestranné jaderné odzbrojení, které Američané kladou jako kategorickou podmínku, nemusí být ze strany severokorejského režimu vnímáno stejně, jako to vnímají Američané,“ uvažoval Kolář. Kim si podle něj dobře vyhodnotil, že Trump hraje především na Ameriku a předpokládá, že když mu nabídne v rámci vyjednávání, že se Severní Korea zřekne mezikontinentálních raket, bude to pro Trumpa a Ameriku úspěch. Ale, co to bude znamenat pro spojence Ameriky v regionu, hlavně pro Japonsko a Jižní Koreu, je jiná věc. „Ti jsou teď hodně nervózní,“ podotkl Kolář, který doufá, že nakonec nepůjde o selhání americké diplomacie.

Američan je v Rusku stále synonymum pro ďábla

Řeč byla o tom, jaké jsou cíle Ruska s ohledem na Korejský poloostrov. „Rusko tradičně uvažuje geopoliticky. Nikdy nepřijali roli ponížené velmoci. I v dobách, kdy bylo nejhůř, z hlediska Rusů v Jelcinovském období, kdy měli pocit, že si jich nikdo neváží, že Rusko ztratilo význam ve světě, že je poníženo, podvedeno. Pravda je, že Rusové v té době často neměli co nakupovat ani za co nakupovat, přitom v televizi v reklamách viděli, jak se na Západě žije. I v té době řada Rusů uvažovala v kontextu geopolitiky,“ uvedl Kolář. Ruský mesianismus nikdy nevymizel, geopolitické uvažování je vybízí, aby neustále soutěžili s největším soupeřem. „Je to nadále Amerika. Amerikanec je pořád synonymum téměř pro ďábla.“ Podle Koláře Rusové nikdy nepřijali fakt, že bipolarita skončila, a touží být mocností. Jejich naladění hraje i roli na Korejském poloostrově, kdy chtějí být u toho. Byznysové zájmy nejsou až tak důležité. „Mimochodem o setkání s Kimem neprojevil zájem jen Lavrov, ale také Bašar Asad. Kim se stal najednou žádanou komoditou v mezinárodní politice. Je o něj teď v mezinárodní politice rvačka.“

Kolář se v reakci na dotaz moderátora věnoval zahraniční politice České republiky. „Nastal určitý zlom v momentě, kdy na ministerstvo zahraničí přišla sociálnědemokratická skupina, a nemyslím jen pana ministra Zaorálka, který je odtud z regionu,“ podotkl Kolář, který připomenul i prvního náměstka, profesora Druláka. „Přišli s tím, že dlouhodobá koncepce podpory lidských práv ve světě je přežitek, že je to potřeba předělat a přišli s jinou koncepcí, která nakonec naštěstí neprošla, neprosadila se a v podstatě jsme zůstali u koncepce původní, ale její realizace a prosazování je dnes hodně utlumeno,“ vysvětlil. Podle Koláře máme slabou vládu, v Parlamentu strany, které nejsou příliš státotvorné, ale mají ambici ovlivňovat, ať už jsou to okamurovci, komunisté, část ČSSD nebo část ANO. „Pro naše partnery v zahraničí nicméně není Česká republika takový průšvih, jako vnímají v Polsku nebo v Maďarsku. My se ještě pořád držíme mantinelů a směru,“ ujistil Kolář, i když teď chybí entuziasmus, sexappeal, mise, kterou jsme měli, když jsme si věřili a byli jsme vnímáni jako inspirace. Připomenul osobnost Václava Havla i to, že se s ním chtěly fotit celebrity. Situace je teď jiná, ale zaplať pánbůh za to, Mohlo by být hůř.

Andreji, vyber si, nemůžeš být jako chytrá horákyně

Kolář připustil, že byl ze stavu u nás nervóznější, ale zatím v rozhodujících momentech vše dobře dopadlo. „Ať už se jednalo o Nikulina, Skripala a Novičok nebo teď o hlasování v Parlamentu o našich zahraničních misích. Ukázalo se, že premiér Babiš je větší taktik, než bych očekával,“ konstatoval. Není nadšený, že vzniká koalice, kdy v ČSSD jsou lidé, kteří ztělesňují vše možné jen ne západní hodnoty. „Zároveň vnímám i signály z Hradu, kdy pan prezident říká, že by měla být jiná koalice ANO, SPD a komunistů. Tak je to relativní. Říkám si, že tohle je o malinko lepší,“ podotkl s tím, že vždy posuzuje vše podle toho, jak jsme srozumitelní pro naše partnery. „Premiér Babiš říká, že chce být premiérem prozápadním. Já, když se stane, že s ním mluvím, tak říkám, musíš si vybrat, to nejde být jako chytrá horákyně,“ upozornil.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mír

Dobrý den, je pravda, že ANO mluví o míru již dlouho, byť si myslím, že by si ho přáli i ostatní strany i státy, ale ptám se, máte také návrh, jak ho dosáhnout? Máte dojem, že Rusko si mír přeje, a že bude ochotné přistoupit na nějaký kompromis? Zatím si podle mě klade dost nereálné požadavky. Nebo ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jenom prezident může odpálit jaderné zbraně. Jste rádi, že to bude Biden?

22:44 Jenom prezident může odpálit jaderné zbraně. Jste rádi, že to bude Biden?

Po debaklu amerického prezidenta Joea Bidena v první předvolební debatě zaznívají nejen obavy, zdali…