Povolovací řízení u staveb by se podle nového zákona mělo ze současného průměru 5,4 roku zkrátit na jeden rok. Tento údaj se podle odborníků týká spíše větších developerských projektů, například povolení rodinného domu trvá většinou mnohem kratší dobu. Podle kritiků zákon nahrává developerům, popírá veřejné zájmy, jako je například ochrana přírody, a otevírá prostor pro korupci.
Návrh zákona počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) sloučí do jednotného povolovacího řízení. Důležitou součástí je podle MMR digitalizace stavební agendy od územně plánovacích dokumentací přes digitální technickou mapu, projektové dokumentace staveb až po elektronický spis stavebních úřadů.
Proti návrhu zákona se postavili hasiči, kteří se obávají zásadního utlumení významu požárního dozoru, což by znamenalo ohrožení bezpečnosti. Podle hasičů hrozí, že by se podle nového zákona nevyjadřovali k požární bezpečnosti plánovaných projektů odborníci, ale lidé s minimem praktických zkušeností.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
Smlouva s Vatikánem
Podle toho, co vím, tak jde o dost kontroverzní smlouvu, můžete mi tak vysvětlit, proč bychom ji měli uzavírat? Jaký prospěch z ní ČR plyne? Nebo je to zas nějaké nařízení EU?
Další články z rubriky

17:27 Decroix z ODS se chlubila, jak zpřísnili migrace. „Odvážně udělali, co chce Brusel,“ zní v odpověď
Poslankyně ODS Eva Decroix na sítích informovala, že vláda Petra Fialy navrhuje novelu, která zpřísn…
- 12:20 Hmyz, nic víc. Telefonát Trumpa s Putinem přinesl zlé zprávy pro EU
- 20:05 Nezvládá učivo dějepisu základní i střední školy. Velká ostuda Nerudové, je neúprosný historik Fidler
- 15:53 Fiala před studenty. Tam, co Zemanovi zakázal přednášku Bek. Prostě dvojí metr, shrnuje Valeš
- 14:59 TOP 09 naříká nad plánem odevzdat Krym. „Kdyby nespěchali do NATO, mohli ho mít,“ zní odpověď
- 12:10 Fiala objal Lipavského a v ODS se bojí toho nejhoršího dopadu