Do Ameriky, do Ameriky, do Ameriky, do Ameriky. Noviny se podívaly na cesty Pavla Bělobrádka

18.05.2016 7:01 | Zprávy

Již počtvrté za dobu, co je ministrem, se Pavel Bělobrádek podíval do Spojených států amerických. A navíc není vůbec jasné, co tam vlastně místopředseda vlády pro vědu dělal. Mladá fronta upozorňuje na rozmarné cestování vicepremiéra za státní peníze.

Do Ameriky, do Ameriky, do Ameriky, do Ameriky. Noviny se podívaly na cesty Pavla Bělobrádka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek, když ještě byl místopředsedou Sobotkovy vlády

Výprava, kterou Bělobrádek v současnosti vede, je dále tvořena předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem, jejím místopředsedou Petrem Gazdíkem, čtyřmi poslanci hospodářského výboru a podnikatelskou delegací. Co bude vicepremiér v USA dělat, nikdo neví.

Mladá fronta se ptala na Úřadu vlády, odkud ale přišla odpověď, že Úřad řeší pouze cesty předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Tiskový odbor Poslanecké sněmovny uvedl pouze to, že „účelem cesty jsou ekonomické kontakty a zkušenosti“. Náklady delegace by měly být 650 tisíc korun.

Mluvčí ministerstva obrany přitom uvedl, že jen týdenní vyslání vládního speciálu do USA stojí 2,5 až 3 miliony korun, navíc má vládní činitel nárok na diety ve výši přes tři tisíce korun za den.

Pavel Bělobrádek začíná být podle MF DNES ve vládě vyhlášeným cestovatelem. V USA je již počtvrté, tak často tam nejezdí ani premiér Bohuslav Sobotka, ani ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který má zahraniční vztahy ve svém resortu. V rámci těchto cest například Bělobrádek v listopadu 2014 odhaloval v americkém Kongresu bustu Václava Havla a v září 2015 debatoval na summitu o udržitelném rozvoji.

A nejsou to jen cesty do USA, co u lidoveckého předsedy vzbuzuje otázky. Kritiku schytal i za cestu do Velké Británie, kde v Oxfordu odhaloval Lavičku Václava Havla a do armádního speciálu si pozval početný doprovod, včetně miliardáře a sponzora své strany Luďka Sekyry. Své si musel vyslechnout i po summitu o uprchlické krizi na Maltě, kam s ním vládním speciálem cestovala i manželka se synem.

Zejména kvůli Bělobrádkovi, ale i dalším, se prý o státu začíná hovořit jako o „cestovce“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…