Farmaceutické firmy v minulosti čelily kritice za to, že lékařům proplatily leccos včetně cest do zahraničí na kongresy. Stačilo k tomu předpisovat pacientům konkrétní léky, a to i ve chvíli, kdy na trhu byly dostupné srovnatelné a třeba za nižší cenu. Aby se farmaceutické firmy této nálepky zbavily, rozhodly se otevřít lidem, řeč je o třech desítkách firem. U nich od ledna 2016 pacienti zjistí, s jakými lékaři spolupracují a za kolik.
V minulosti se o totéž pokoušel exministr zdravotnictví Leoš Heger
„Cílem je objasnit rozsah i podstatu spolupráce mezi zdravotnickými organizacemi a farmaceutickými společnostmi,“ prozradila Dana Pavlousková, mluvčí společnosti Sanofi - jedné z firem, které se k výzvě připojily.
V minulosti se o totéž pokoušel exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), databáze měla vzniknout na základě zákona, ale Úřad na ochranu osobních údajů se důrazně postavil proti. Právě kvůli ochraně soukromí. Dnes už proti není. Proč? Protože v databázi bude jen část údajů: Jméno, příjmení a pracoviště lékaře. „Nebudeme odhalovat jeho veškeré příjmy, plat a podobně,“ uvedl šéf AIFP Jakub Dvořáček. „Lékař se samozřejmě může rozhodnout, zda se do databáze zapojí. Pokud ano, musí dát farmaceutické firmě smluvní souhlas,“ doplnil. Asociace sama také přiznává, že ročně přezkoumává asi šest případů porušování etiky ze strany firem.
Pacienti se v databázi dočtou, na jakém semináři lékař vystoupil a kolik za to dostal. Podobné databáze již fungují v Rakousku, Nizozemsku či USA.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp