Minulý týden Aktuálně.cz uvedlo, že uprchlý podnikatel Tomáš Pitr má v Česku řídit černou výrobu a distribuci alkoholu. „Pod palcem" má mít údajně až polovinu veškeré výroby, ale i trhu s lihovinami. Stát z toho přitom nemá ani korunu - výrobci totiž neodvádějí státu příslušnou daň.
Teď se ukázalo, že pančovaný alkohol vyrábějí nelegální výrobci jednoduchou chemickou reakcí, kdy do denaturovaného lihu lijí savo či chlornan sodný. To proto, aby líh zbavili uměle přidaných látek, které tam jsou právě z důvodu zabránění zneužití.
Takto vyrobeným rumem, či vodkou pak obchodníci zaplavují tržnice, vietnamské večerky a hospody či diskotéky nižší kategorie. „Čím hůře podvodníci ´čistí´, tím větší je zdravotní ohrožení pro konzumenty - zejména játra a ledviny jsou pak vystaveny velkému zatížení," uvádí pak k tomu Aktuálně.cz
"Takový líh rozhodně nepatří zpět do potravního řetězce. I po oddenaturování v něm zůstávají rezidua denaturačních prostředků, které mají několikanásobně vyšší škodlivý účinek na lidský organismus než samotný ethanol," řekl v této souvislosti děkan Fakulty potravinářské a biochemické technologie na VŠCHT, profesor Karel Melzoch.
Faktury nevypisují, kolky na láhve nelepí
Obchody s nelegálně vyrobeným alkoholem navíc mají probíhat často bez faktur, kolků a podezřele lacino. Například hospodští vědí, že odebírají falešný či nezdaněný alkohol, zpravidla ale nemají vůbec tušení, kdo ho vyráběl.
"Jsou i případy, kdy distributoři přijeli na místo dodání autobusem či vlakem. Kvůli možnému prozrazení vynechají i auta, aby nebyli identifikovatelní přes espézetky," uvedl pak pro Aktuálně.cz jeden z detektivů, který se na mapování černého trhu s pančovaným alkoholem podílel.
Na případu pančovaného alkoholu policie pracovala několik měsíců, zatím ovšem nikoho neobvinila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb