„Ještě půl roku a budeme svědky nejdelší konjunktury v historii USA,“ uvedl Smith s tím, že hromada analytikú už ale vidí recesi. „Za vysokými ziskovými maržemi je utahující se monetární politika FEDu, která zdvihá úrokové sazby, i když inflační tlaky jsou velmi mírné. A fiskální stimul USA pomalu vyprchává,“ poznamenal Smith dále, že to není tak jednoduché, neboť různá čísla vytvářejí hodně smíšené signály.
Následně poukázal na studii zkoumající 120 různých recesí, kdy nám data mohou ukázat, jestli je před námi recese. „V současnosti se soukromá spotřeba v centrech Západu (tedy USA, eurozóně a Japonsku) nechová jako kdyby mělo být před recesí. Ani u vývoje investice nic nenapovídá tomu, že by přišel zlomový bod recese. U produktivity, dalšího významného indikátoru, je vývoj smíšený, v USA sice pomalu, ale roste, padá v Japonsku a v eurozóně," dodal Smith se slovy, že Pierre Lafourcade na základě těch dat tvrdí, že další recese přijde v roce 2020.
„V USA klesají ceny domů, i prodeje aut. A lidé z firemního sektoru tvrdí, že právě to je znakem vyprchávající konjunktury. A samozřejmě oslabuje fiskální stimul. Trumpovo snížení daní vyprší svým efektem v příštím roce. A pak tu jsou oblíbené finanční signály, které naznačují, že ‚dobré časy pomalu mizí‘. Například efekt bohatství plynoucí z rostoucí ceny aktiv bývá dobrým indikátorem,“ uzavřel Smith se slovy, že minulé recese byly způsobeny poruchami na finančních trzích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef