„A jsem moc pyšný na Řeporyje, že 5. května mají pěkně všichni své důstojné pomníky s věnci. Komunisté, partyzáni, piloti, vlasovci, židé, odbojáři... Umírali za naši svobodu,“ napsal řeporyjský starosta Pavel Novotný s předstihem do Echa, zpravodaje zmíněné městské části.
Když jsme zavolali na radnici, ještě nikdo nevěděl, kdy tam ty věnce hodlá dát. Ale pak Novotný do telefonu sdělil: „Jo, dnes odpoledne je rozvezu, aby tam ráno byly. Dělám to s předstihem, aby kolem toho zase nebyl velký humbuk. Hlavně to nikomu neříkej!“
A tak jsem se k pomníkům „trochu na tajňačku“ taky vydal...
Pomník od sochaře Černého
Pomník stojí na jednom z konců Řeporyjského náměstí a jde vlastně o upomínky dvě. Pomník Pražského povstání a pamětní deska tzv. Ruské osvobozenecké armády.
„Působení protistalinské Ruské osvobozenecké armády, známé jako vlasovci, je spjaté s četnými kontroverzemi. Zůstává však nepopiratelným historickým faktem, že tito muži se jako jediná organizovaná vojenská síla postavili po bok povstalců. Jejich zásah v nejkritičtější chvíli zastavil postup nacistických jednotek a zachránil Prahu před zničením,“ stojí mimo jiné psáno na pamětní desce. Pomníkem je pak dlouhá tyč, na jejímž horním konci stojí tank o velikosti dětského autíčka pokrytý helmou wehrmachtu.
Už samotný nápad postavit „pomník vlasovcům“, jak byly tyto dvě vzpomínky médii přejmenovány, vzbudil mnoho kontroverzí. O samotné tyči se na Facebooku referovalo například jako o dalším hnusu z dílny sochaře Davida Černého, který hyzdí Prahu. Ale třeba Karel Trčálek na blogu iDNES napsal: „Co může lépe symbolizovat hitlerovsko-stalinské spojenectví než německá přilba nasazená na věži tanku T-34, to spojenectví, na které Stalin vsadil všechno, aby pak sovětské vojáky vydané v prvních dnech a měsících války napospas Němcům, on, největší viník této ruské tragédie, označil za zrádce?“
Starosta Novotný nasadil roušku, před radnicí naskládal s pomocníkem tři věnce do multikáry, a vyjel. Ostatně jde o slavnou multikáru, s níž zajel předat dopis pro Putina na ruské velvyslanectví v Praze. Následně věnec, den před výročím začátku Pražského povstání před 75 lety, položil nad pamětní desku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský