Dostali 196 800 dolarů od Zuckerberga. Teď mu čeští „ověřovatelé“ nadávají

09.01.2025 13:17 | Zprávy

Mark Zuckerberg, hlava společnosti Meta, které patří i sociální síť Facebook, oznámil, že ustupuje od cenzury sítě. Zároveň oznámil, že Facebook přestane spolupracovat s „nezávislými“ ověřovači faktů, takzvanými factcheckery. Nyní se ozval „nezávislý“ factchecker z České republiky a varoval před vážnými důsledky. „Spolupráce s nezávislými factcheckery je něco, co umožňuje Metě nezávisle a transparentně hodnotit a označovat obsah, který je jednoznačně nepravdivý.“ Na něj reagoval bývalý europoslanec Jan Zahradil.

Dostali 196 800 dolarů od Zuckerberga. Teď mu čeští „ověřovatelé“ nadávají
Foto: Repro Facebook
Popisek: Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg publikoval na svém facebookovém profilu video, kde oznámil změny v řízení Facebooku a Instagramu. Nejdříve vyjádřil svou pevnou víru ve svobodu projevu. „Na Facebooku a Instagramu jsem začal budovat sociální média, abych dal lidem hlas. Před pěti lety jsem v Georgetownu přednesl projev o důležitosti ochrany svobody projevu a věřím tomu dodnes,“ řekl Zuckerberg.

Ale přišel mediální i politický tlak na cenzuru. „Za posledních několik let se toho ale hodně událo. Proběhla široká debata o potenciálních škodách plynoucích z on-line obsahu. Vlády a tradiční média tlačí na cenzuru stále více,“ přiznal Zuckerberg a předestřel, jak se nyní politika Facebooku změní.

Slíbil, že Meta změní automatické systémy, které vyhodnocují závadnost obsahu publikovaného na Facebooku a bude více spoléhat na hlášení uživatelů. „Problém se složitými systémy spočívá v tom, že dělají chyby. I kdyby omylem cenzurovaly jen procento příspěvků, jsou to miliony lidí. A dosáhli jsme bodu, kdy je to prostě příliš mnoho chyb a příliš mnoho cenzury,“ řekl Zuckerberg.

Zároveň zdůraznil, že od Facebooku odstaví takzvané factcheckery, tedy „nezávislé“ ověřovače faktů.

„Nejprve se zbavíme ověřovatelů faktů a nahradíme je komunitními poznámkami podobnými na síti X. A to počínaje v USA,“ řekl Zuckerberg a vysvětlil proč. „Poté, co byl Trump v roce 2016 poprvé zvolen, tradiční média bez přestání psala o tom, jak jsou dezinformace hrozbou pro demokracii. Snažili jsme se v dobré víře tyto obavy rozptýlit, aniž jsme se stali arbitry pravdy, ale ověřovatelé faktů byli příliš politicky zaujatí a zničili více důvěry, než vytvořili, zejména v USA,“ řekl doslova Mark Zuckerberg.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Filip Turek byl položen dotaz

K vaší rychlé jízdě

To vám přijde normální, že porušíte zákon a obhajujte se tím, že je špatný, a že se má změnit? Co třeba nějaká omluva? A jste připraven přijít o řidičák, protože jestli ne, tak je to výsměch obyčejným lidem, kteří by o něj určitě přišly. Co mi ale vadí nejvíc je, že jedete rychle a ještě se plně nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Násilí? Incident kolem STAČILO! dokonal ministr Rakušan

9:47 Násilí? Incident kolem STAČILO! dokonal ministr Rakušan

Na předsedu STAČILO! Daniela Sterzika (alias Vidláka) se zaměřil již několikrát trestaný influencer …