„Chtěl jsem to vidět na vlastní oči aspoň jednou v životě. Několik tisíc Grét v jeden čas na jednom místě. Přihlásil jsem se proto do delegace EP na tzv. COP 27 v Šarm aš-Šajchu.“
Tam se pod záštitou OSN konalo už 27. zasedání vlád, mezinárodních a nevládních organizací. Podle Vondry to byl impozantní, barevný rej klimatických aktivistů všech národů, ras, vyznání a politických ideologií.
Na první pohled to podle Vondry má vypadat sympaticky – neformální summit, naplněný lidskou energií konat dobro. Detailnější pohled je ale prý horší.
O tom, kdo byl také součástí naší delegace vedené premiérem Petrem Fialou, jsme psali ZDE.
? came to slay ? pic.twitter.com/7RsoePGWhT
— Kryštof Stupka ????? (@krystofstupka) October 1, 2022
„Mezi aktivisty brutálně převažují ti nalevo. Mnohým nejde jen o klima. Chtějí revoluci ve finančním systému, konec kapitalismu, masivní přerozdělování. Chtějí měnit náš život a zvyky radikální regulací poptávky i nabídky,“ popisuje svůj dojem z řady přítomných aktivistů.
A poukazuje na několik problémů, které ze svého pohledu na konferenci našel.
Prvním problémem byla podle Vondry samotná neúčast Gréty.
„Aby to nevypadalo blbě, tančí před vstupem do areálu několik mladíků s transparentem – Be Vegan, Make a Peace. Areál je pojmenován po Tonino Lamborghinim, který se asi za výjimku z rychlé dekarbonizace spalovacích motorů, kterou dostaly firmy Lamborghini a Ferrari, zavázal, že tu výhodně nabídne pro karneval svůj hotelový komplex,“ poukazuje Vondra na pokrytectví pořadatelů, které je možné v takovém jednání vidět.
„Příští rok se COP 28 bude konat v ropném emirátu v Dubaji. Nebude to jiné,“ je si jistý europoslanec.
Dalším problémem je podle Vondry motivace účastníků.
„Ačkoli šéf OSN jednání dramaticky zahájil slovy, že se VŠICHNI řítíme do klimatického PEKLA, každý si od jednání slibuje jiné odpustky.“
Rozvojové státy prý chtějí pomoc.
Země s velkými pralesy, jejichž pavilony jsou podle Vondrova názoru nejhonosnější, se těší na příjmy z pohlcování uhlíku.
Ostrovní a suché státy chtějí přímé odškodnění za každou přírodní katastrofu.
Ropné státy v čele se Saudskou Arábií a Ruskem odmítají slíbit konec těžby ropy a plynu. Přece nebudou přihřívat pod kotlem energetické krize.
Čína a Indie se zase podle Vondry tváří jako rozvojové státy, které mají historické právo emitovat dál.
„Všechny pak spojuje jediné – od Západu požadují prachy,“ má Vondra jasno o motivaci účastníků konference.
S tím souvisí další problém, který Vondra vidí, a to je ten, že EU naivně vlezla do pasti, kterou si sama vykopala.
„Dopředu šturmovala s vlastními závazky v naději, že se Čína, USA a Indie přidají. Reparační fond odmítala, pokud do něj nepřispějí aspoň Američané a Číňané. Čína a Indie ale neslíbily vůbec nic, americká administrativa jen nezávazně s tím, že republikánský Kongres tomu asi vystaví stopku.“
Hlavní evropský vyjednavač Frans Timmermans nakonec se zřízením „reparačního“ fondu přesto souhlasil – pro ty nejchudší státy. Podle Vondry ale není vůbec jasné, kdo ho naplní, kolik v něm bude a kdo z něj bude čerpat.
„A už vůbec není jasné, jak chce Brusel přesvědčit daňové poplatníky v Evropě, aby souhlasili s placením reparací v zahraničí, když teď musejí platit násobky za základní životní potřeby doma – topením a bydlením počínaje, dopravou a potravou konče,“ upozorňuje Alexandr Vondra i na složitou situaci v samotné Evropě.
Z toho, co Vondra uvedl, by prý nemuselo být zcela jasné, proč do Egypta jezdil.
„Má role byla monitorovací. Hlídat, jestli ostatní kolegové nevybočují za rámec přijatého mandátu, což je mezi ‚zelenými‘ kolegy železným pravidlem. Bylo tomu tak i nyní. Proto tato delší zpráva,“ uzavřel europoslanec svůj komentář ke klimatické konferenci COP 27.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA