Dřív než dostaneš dávky, prodej majetek. Tak zní návrh zákona

09.04.2014 8:23 | Zprávy

V budoucnu se změní pravidla pro vyplácení sociálních dávek. Do připomínkového řízení poslalo ministerstvo upravenou verzi novely zákona o pomoci v hmotné nouzi. Ti, co budou nárokovat například doplatek na bydlení, budou muset například nejprve prodat svůj majetek, nebo jej jinak využít, aby získali prostředky. Informuje o tom server Týden.cz s tím, že výplata doplatku na bydlení nebude omezena na jeden rok, jak se předpokládalo.

Dřív než dostaneš dávky, prodej majetek. Tak zní návrh zákona
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Ubytovna v Mostě - Velebudicích

Ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo do připomínkového řízení upravenou verzi novely zákona o pomoci v hmotné nouzi, ve které není nic o časovém omezení vyplácení některých dávek. V mnoha směrech se prý výplata doplatku na bydlení zpřísní.

Změna se bude týkat situace, kdy lidé bydlí v jiných než bytových prostorách. Podle původního návrhu měli mít lidé nárok na doplatek na bydlení i do jiných než bytových prostor. Jeho výplata ale v tomto případě byla omezena na půl roku. V případě, že si aktivně hledali bydlení, tuto sociální dávku mohli pobírat až rok. Z nového návrhu podle Týdne.cz  toto časové omezení vypadlo.

Nejdřív musíš prodat majetek

Nejcitelnější změnou pravděpodobně je, že žadatel o doplatek bude muset prokázat, že udělal vše pro to, aby si sám zvýšil příjmy. A to třeba i prodejem majetku. Doplatek se odvozuje od výše příjmu a nárok prý budou mít pouze ti, kteří si nemohou příjem „zvýšit vzhledem ke svému věku, zdravotnímu stavu nebo z jiných vážných důvodů vlastním přičiněním".

„Zvýšením příjmu vlastním přičiněním se rozumí zvýšení příjmu řádným uplatněním návrhů a pohledávek a prodejem nebo jiným využitím majetku," cituje Týden.cz Petra Sulka z tiskového odboru ministerstva.

Novela podle serveru Týden.cz přinese i další výrazné změny. Z novely například vyplývá i jedna pozitivní změna pro starobní důchodce. Zatímco v současnosti se posuzuje sto procent jejich penze, v budoucnu - pokud novela projde Parlamentem - by to mělo být osmdesát procent.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…