Důchodci nepoznají, co je pravda a věří dezinfomacím? Předseda Rady seniorů pozvedává hlas

03.12.2018 8:48 | Zprávy

ROZHOVOR Předseda Rady seniorů České republiky Zdeněk Pernes zhodnotil současnou mediální masáž vůči seniorům. Čerstvé průzkumy prý ukazují, že starší lidé jsou více náchylní propadnout mediálním manipulacím a neumějí čelit fenoménu takzvaných fake news. „Seniorská populace do těch osmdesáti let věku samozřejmě s internetem pracovala a je počítačově gramotná,“ ujišťuje Pernes. Podle něj ale existuje skupina „internetových šmejdů“, kteří se snaží seniory manipulovat stejně, jako činili například na notoricky známých prodejních akcích.

Důchodci nepoznají, co je pravda a věří dezinfomacím? Předseda Rady seniorů pozvedává hlas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Pernes

Ministr školství Robert Plaga jako dvě neohroženější skupiny z pohledu mediální negramotnosti identifikoval seniory a mladé lidi v učebních oborech bez maturity. Tyto dvě skupiny jsou podle něj nejvíce ohroženy vlivem fake news. Co si o tomto výroku myslíte?

Minulý čtvrtek jsem byl na konferenci, kterou pořádal ministr školství spolu s Českou televizí. Abych se přiznal, i po školení mám s tímto tématem velké problémy, protože definice mediální gramotnosti neexistuje, takže si každý může pod tímto termínem představit cokoliv.

Nejohroženější skupinou jsou podle průzkumu agentury STEM/MARK ženy a obecně lidé starší 60 let s nízkým vzděláním. Mají důchodci s médii a s manipulací méně zkušeností než třeba mladá generace?

Pokud mluvíme o stejném výzkumu, který jsem viděl já, tak tam to takto řečeno nebylo. Tam to bylo hodnoceno z mnoha pohledů, třeba i z hlediska korelace mezi vlastnictvím mediálního subjektu a kvalitou, potažmo objektivností jeho zpravodajství. Já na to tedy neumím odpovědět.

 

Analytik Pavel Šimoník z agentury STEM/MARK řekl: „Tady je důležitá role dětí těchto lidí, těžko to budou suplovat školy. Ale můžou tuto roli sehrát děti. My dnes chceme po rodičích, aby kontrolovali svoje děti, ale můžeme chtít i po dětech, aby pomáhaly svým rodičům se orientovat v tom mediálním světě.“ Je to podle vás dobrý nápad? Mohou děti svým rodičům seniorům pomoci se zorientovat ve světě moderních médií?

To je právě ten pojem, to jeho rozdílné vnímání. STEM/MARK to hodnotil pomocí řady aspektů, které nějak posuzoval. Průzkum byl kolem 1 600 respondentů, čili to samozřejmě je reprezentativní výzkumný vzorek. Oni to hodnotili podle technické dovednosti těch demografických skupin. Jak umějí využívat internet a tak podobně. Já osobně se domnívám, že zrovna tohle nemá s mediální gramotností nic společného.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

11:15 Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

Každé Vánoce se na televizní obrazovky vrací film Pelíšky režiséra Jana Hřebejka. Letos, 25 let od n…