Občanů ČR, kteří preferují členství v EU, je pohých 16 %. S členstvím naší republiky v NATO souhlasí 69 % českých občanů, nesouhlasí 22 %. 9 % jich zvolilo vyhýbavou odpověď.
Zajímavé je, že během let česká veřejnost na obě instituce výrazně mění své názory. V době před vstupem Česka do EU a NATO i po vstupu České republiky do NATO, ke kterému došlo v roce 1998, lidé vstup do Evropské unie častěji považovali za důležitější než vstup do Severoatlantické aliance.
Ke zlomu došlo zřejmě v roce 2011, kdy se vedle téměř poloviny lidí, pro které je členství v obou institucích stejně důležité, vyrovnal i poměr preferencí NATO a EU. V roce 2012 již byl podíl hlasů pro NATO vyšší.
Většinovou podporu má členství v NATO i mezi staršími lidmi
S naším členstvím v NATO častěji souhlasí lidé mladší a vzdělanější. Ovšem i mezi občany staršími 60 let nebo lidmi se základním vzděláním je stále míra souhlasu s členstvím v NATO většinová, i když nižší než v ostatních věkových nebo vzdělanostních skupinách.
Souhlas s členstvím v NATO je většinový u většiny příznivců parlamentních stran. Jasnou výjimkou jsou pouze příznivci KSČM, kteří jsou rozděleni do dvou téměř vyrovnaných skupin. A jako jediní mají sympatizanti KSČM vyšší podíl těch, kteří preferují členství v EU nad členstvím v NATO, a zároveň je u nich nejnižší podíl těch, kteří se domnívají, že členství v obou institucích je stejně důležité.
Zmíněný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 18. až 28. září 2015.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam