Dvacet let eura. Ekonomové jásají, jak jsou s ním lidé spokojeni

01.01.2019 9:21 | Zprávy

Před dvaceti lety spatřila světlo světa společná evropská měna – euro. Prošla si krizí, ale překonala ji a nadále s ní lze platit a obchodovat v řadě zemí EU. Počet takových zemí od roku 1999 rostl. Podle ekonomů je překvapivé, že společná evropská měna přežila tak dlouho a zjevně bude žít dál. Podle průzkumů jsou totiž lidé s eurem spokojeni.

Dvacet let eura. Ekonomové jásají, jak jsou s ním lidé spokojeni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euroměna, ilustrační foto

První leden 1999 byl zvláštní den. Byl zvláštní např. tím, že se zrodila evropská společná měna euro, s jejímž vznikem se počítalo od roku 1992. Server Novinky.cz připomíná, že na počátku bylo členy eurozóny 12 států.

Česká národní banka tehdy první kurz nastavila na hladině 35 korun za 1 euro. Dnes je to přes 25 korun.

Příklady z historie ukazují, že měnové unie někdy nedokážou přežit moc dlouho. Je tedy poměrně překvapivé, že euro sedokázalo dožít svých dvacátých narozenin. „Uplynulých dvacet let přineslo občas i krušné chvíle, každopádně ale ukazují obrovskou vůli členských zemí eurozóny euro zachovat jako svou měnu a celý projekt eurozóny dále rozvíjet,“ uvedl ekonom Radomír Jáč.

Portfolio manažer NN Investment Partners Michal Špaček upozornil na fakt, že v členských státech eurozóny klesla důvěra v euro pod 50 procent jen v letech 2007 a 2008. V době řecké ekonomické krize v roce 2012 se důvěra v euro pohybovala na úrovni 57 procent. Aktuálně věří v prospěšnost eura 64 procent lidí, kteří jím platí.

V České republice však euro nemá politickou podporu. Prezident Miloš Zeman sice tvrdí, že je stoupencem přijetí eura v Česku, ale za lepších podmínek. Ve stejném duchu se vyjadřuje i premiér Andrej Babiš (ANO). Ekonom ING Bank Jakub Seidler má za to, že i kdyby čeští politici změnili svůj názor a začali euro teď hned podporovat, nepřijmeme ho dřív než v roce 2023.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vedení Prahy

V poslední době je to na magistrátu jedna kauza za druhou. Jak je možné, že je fungování magistrátu v takovém rozvratu a co bude dál? Neměl by už konečně někdo za vše nést odpovědnost? Vždyť vedení je naprosto papalášské, a že by se mu řešilo řešit problémy Prahy se taky říct nedá. Nemyslíte, že bys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump peníze škrtá, EU dál rozdává do Afghánistánu i jinam. Kdo z toho těží?

18:00 Trump peníze škrtá, EU dál rozdává do Afghánistánu i jinam. Kdo z toho těží?

Po rozhodnutí USA zmrazit financování velké části zahraniční pomoci se začínají ozývat hlasy, aby po…