První leden 1999 byl zvláštní den. Byl zvláštní např. tím, že se zrodila evropská společná měna euro, s jejímž vznikem se počítalo od roku 1992. Server Novinky.cz připomíná, že na počátku bylo členy eurozóny 12 států.
Česká národní banka tehdy první kurz nastavila na hladině 35 korun za 1 euro. Dnes je to přes 25 korun.
Příklady z historie ukazují, že měnové unie někdy nedokážou přežit moc dlouho. Je tedy poměrně překvapivé, že euro sedokázalo dožít svých dvacátých narozenin. „Uplynulých dvacet let přineslo občas i krušné chvíle, každopádně ale ukazují obrovskou vůli členských zemí eurozóny euro zachovat jako svou měnu a celý projekt eurozóny dále rozvíjet,“ uvedl ekonom Radomír Jáč.
Portfolio manažer NN Investment Partners Michal Špaček upozornil na fakt, že v členských státech eurozóny klesla důvěra v euro pod 50 procent jen v letech 2007 a 2008. V době řecké ekonomické krize v roce 2012 se důvěra v euro pohybovala na úrovni 57 procent. Aktuálně věří v prospěšnost eura 64 procent lidí, kteří jím platí.
V České republice však euro nemá politickou podporu. Prezident Miloš Zeman sice tvrdí, že je stoupencem přijetí eura v Česku, ale za lepších podmínek. Ve stejném duchu se vyjadřuje i premiér Andrej Babiš (ANO). Ekonom ING Bank Jakub Seidler má za to, že i kdyby čeští politici změnili svůj názor a začali euro teď hned podporovat, nepřijmeme ho dřív než v roce 2023.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp