Brožurka se jmenuje „10 fíčur bezpečného chování v onlinu“ a má hned dvě verze. Jednu určenou pro mladé, druhou pro starší generaci – Ministerstvo vnitra ji dle slov Bobošíkové nazývá „boomer verze“. „Za boomera je obecně považován člověk po padesátce,“ dovysvětlila Bobošíková, podle které tím tak jen více rozděluje společnost. Zvláště, když brožurka pro boomery obsahuje tučný nápis: tahle verze není pro mladý.
Bobošíková ve videu následně obě verze porovnávala. V prvním bodě brožurka určená starším lidem radí: „Mysli na svou digitální stopu“. Mladým pak říká: „Nebuď jako dinosaurus, mysli na svou digitální stopu“, text doplňuje obrázek dinosaura.
Bobošíková vyzdvihla skutečnost, že Ministerstvo vnitra skrze brožurku oběma skupinám tyká. „Rakušanovo ministerstvo mladým i nám starším samozřejmě tyká. A upozorňuje mladé i staré na to, že příspěvek na sociálních sítích může na dlouho zkomplikovat kariéru. Všimněte si, kolik výhrůžek se vejde do státní péče o naše bezpečí,“ komentovala první radu brožurky Bobošíková s tím, že svoboda slova má evidentně hranice: „To je taková svoboda slova od samsaď po samsaď.“
Moderátorka následně pokračovala ve srovnání. Tam, kde mladým je raděno, že „BFF nemusí být chábr nebo feláč“, je starším doporučováno zvážit, koho přijmou do svých přátel na sociálních sítích.
„Mladí mají checkovat informace a hidovat své osobní údaje – tzn. ověřovat informace a chránit své osobní údaje. My starší nemáme zveřejňovat údaje, které by mohly být nevhodné,“ uvedla Bobošíková a přečetla další část brožurky pro mladé: „Hustej týpek na síti neflexuje poušnem, emkem a dickpickem.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Kroutilová