EU má nový balíček sankcí proti Rusku. Zakazuje třeba dovoz zlata. A také...

14.07.2022 15:43 | Zprávy

Evropská unie chystá další sankce proti Rusku, hodlá například zakázat dovoz ruského zlata, které představuje největší neenergetický export země. Nový balíček sankcí by měl dále zahrnovat odstranění mezer v dříve schválených sankčních opatřeních, například doplněním některých výrobků na seznam zakázaného zboží. Sankce by měly být představeny koncem týdne a schváleny již v příštím týdnu.

EU má nový balíček sankcí proti Rusku. Zakazuje třeba dovoz zlata. A také...
Foto: Screen vysílání ČT24
Popisek: Petr Fiala v Evropském parlamentu

V pořadí sedmý balíček sankcí by měl podle serveru Euractiv.com zahrnovat zákaz dovozu ruského zlata a odstranění mezer v dříve schválených sankčních opatřeních, například doplněním některých výrobků na seznam zakázaného zboží.

Na zákazu dovozu zlata, které představuje největší neenergetický export země, se v červnu na summitu skupiny G7 dohodly členské státy EU Francie, Německo a Itálie se svými protějšky z USA, Kanady, Japonska a Spojeného království.

Podle průmyslových analytiků by zákaz mohl být do značné míry symbolický, protože předchozí opatření uvalená na Moskvu již dokázala fakticky uzavřít evropské a americké trhy se zlatem, včetně obchodních center v Londýně a v Curychu.

Nařízení také rozšíří seznam zboží, které je zakázáno vyvážet do Ruska, a zahrne další seznamy osob a subjektů napojených na širší okruh ruského prezidenta Vladimira Putina. Balíček by také mohl obsahovat řešení tranzitu sankcionovaného zboží do ruského Kaliningradu.

Od ruské invaze na Ukrajinu 24. února se EU dohodla na šesti balíčcích sankcí, které zahrnují zmrazení majetku a zákaz vydávání víz ruským oligarchům a úředníkům, kontrolu vývozu, zmrazení aktiv centrálních bank, odpojení bank od platebního systému SWIFT a zákaz dovozu ruského uhlí a ropy. Nejproblémovější byl šestý balíček, ve kterém státy EU po dlouhých tahanicích zavedly mimo jiné částečné embargo na dovoz ruské ropy s výjimkou pro Maďarsko, Slovensko a Českou republiku.

Většina členských států EU tvrdí, že sankce fungují, ale bude trvat nějakou dobu, než se projeví jejich plný dopad na ruskou ekonomiku. Maďarsko však tvrdí, že EU by měla přestat přidávat sankce vůči Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu a místo toho usilovat o příměří a o zahájení jednání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…