Evropská komise v rámci boje za dosažení uhlíkové neutrality EU v roce 2050 tlačí mimo jiné na zákaz výroby aut s klasickými spalovacími motory v roce 2035.
Ekonom Lukáš Kovanda k tomu v komentáři pro MF Dnes poznamenal, že EU tady vlastně páchá sebevraždu. Ekonomickou sebevraždu. V mylném přesvědčení, že tím zachrání svět.
Elektromobilita v čase energetické krize? Evropská unie se v nejhorší možné době chystá k ekonomické sebevraždě, jejíž efekt v ochraně klimatu je prakticky nulový,“ napsal doslova Kovanda s tím, že tlak na prosazení elektromobilů vede v EU, a tedy i v Česku, již dnes k výraznému růstu cen energií, ale z celosvětového hlediska nedosáhne ve snižování produkce CO2 prakticky ničeho. Dokud se podobně nezačnou chovat především Číňané, ale také Američané nebo Indové, na světě se změní jen málo.
Jediné, čeho EU dosáhne, je, že budou její obyvatelé trpět.
„Kompletní přechod na elektromobilitu by při současné úrovni technologického rozvoje učinil individuální dopravu finančně nedostupnou chudým lidem i podstatné části střední třídy. Nelze si jej zatím představit bez drastického daňového zatížení fosilních paliv. Při takovém zdražení by navíc došlo takřka jistě k občanským nepokojům, jaké představovaly třeba bouře tzv. žlutých vest ve Francii. Pochopitelně by byly ohroženy miliony pracovních míst napříč EU,“ varoval Kovanda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.