Lidové noviny ve svém článku vycházejí z analýzy Ministerstva pro místní rozvoj. Dokument z podzimu roku 2013 popisuje šest klíčových problémů. Pokud je Česko nevyřeší, nezíská žádné z prostředků, tedy z 564 miliard korun pro strukturální fondy.
Co tedy Brusel požaduje? „Určili jsme šest nejkritičtějších oblastí. Evropská komise naše obavy naposledy potvrdila na jednání loni v prosinci,“ řekl LN Daniel Braun, první náměstek ministra, který má strukturální fondy na starosti.
„Komise zmiňovala, že za nejkritičtější považuje chybějící služební zákon a posuzování dopadů na životní prostředí. Nesplnění předběžných podmínek může ohrozit schválení dohody o partnerství a tím i spuštění operačních programů,“ cituje deník Brauna s tím, že prý může trvat i roky, než Česko dokáže oněch šest bodů splnit. Česku například také chybí regulátor v oblasti vodohospodářství či vyšší energetická účinnost. Zlepšit musíme situaci v termínech při rozhodování antimonopolního úřadu nebo zjednodušit podmínky pro zakládání firem.
EK bude posuzovat, jak Česko odstraňuje nedostatky
Podmínek je skutečně hodně a bez jejich splnění Česko nedostane ani euro. Praha ještě nemá s EK dojednanou dohodu o partnerství. Ta definuje, za jakých podmínek a na jaké účely budou stamiliardy využity. A bez plnění takzvaných předběžných podmínek je její sjednání ohroženo, informují LN. „Bude na dalším jednání, co konkrétně plnění předběžných podmínek znamená, které kroky bude EK považovat za dostatečné a které ne,“ upozorňuje Braun z MMR.
Praha má prý sice čas zpracovat požadované změny do roku 2016, ale v tomto přechodném období bude Evropská komise požadovat plnění akčního plánu pro odstranění stovek nedodělků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr