V tzv. Bílé knize EU je nastíněno celkem pět možných cest evropského vývoje. Zaprvé může vše zůstat při starém, zadruhé může dojít k hlubší integraci unie směrem k federaci. Třetí možnosti je dvourychlostní EU. Některé země se mohou dál integrovat, pokud budou chtít, ale další k tomu nebudou nuceny. Čtvrtou možností je užší spolupráce jen v některých otázkách, např. v otázce bezpečnosti. Jako poslední leží na stole varianta, že se EU změní toliko v zónu volného obchodu.
V úvodu debaty se europoslanci vyjadřovali k setkání zástupců České republiky v Evropském parlamentu s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou.
„Já musím pochválit pana premiéra, protože pan premiér je jediný takto vysoce postavený činitel, který nás na ty schůzky zve. Ptá se nás na situaci v Evropském parlamentu. Dnes byla ta debata s premiérem velmi konkrétní. Na stole byla např. evropská směrnice o zbraních,“ pochvalovala si Konečná.
Niedermayer byl opatrnější. „Já mám z té schůzky takový smíšený pocit. V některých oblastech mají čeští politici velký přehled, ale v jiných oblastech, zejména pokud jde o některé ministry, moc nemají přehled, jak fungují některé procedury,“ posteskl si.
Posléze věnovali pozornost kvalitě potravin. Čeští politici teď bojují za lepší potraviny v Česku, ale podle Konečné jde spíše o předvolební téma, protože půl roku před koncem tohoto volebního období už se toho mnoho neprosadí. „Mně to teď tak trochu připadá jako fabulace na voliče, Už když se nám to téma podaří otevřít v EU, tak to hned tak nevyřešíme. Zároveň si myslím, že máme páky k řešení ještě i na národní úrovni,“ podotkla dáma.
Niedermayer prý chápe, že se Evropské komisi příliš nechce řešit kvalitu potavin, když od nás často slyší, jak EU všechno moc reguluje. Politik z TOP 09 má za to, že bychom měli vyvinout úsilí spíše na národní úrovni.
Bílá kniha
Ve druhé polovině pořadu europoslanci věnovali pozornost již zmíněné Bílé knize EU.
„Evropa je v krizi. Zklamala velké množství občanů,“ uznal europoslanec Niedermayer. Jednu skupinu voličů EU zklamala tím, že toho dělá příliš mnoho, ale další skupinu voličů zklamala tím, že EU dělá příliš málo. „V Česku máme pocit, že všichni sdílejí náš pohled na EU, že nefunguje. Jenže to není pravda. V mnoha zemích převládá pocit, že by se Evropská unie měla více integrovat a více spolupracovat např. v oblasti obrany,“ rozebíral situaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp