Svým dnešním happeningem v centru Brna dalo tento názor najevo přibližně třicet členů ekologického Hnutí Duha. "Aniž by si to lidé z typicky průmyslových zemí uvědomovali, zhoršují život lidem v rovníkové Africe, na Blízkém východě, v Jižní Americe nebo v Indonésii," řekl ČTK za pořadatele akce Josef Patočka. Jedním z jejich cílů je upozornit na to, že 30. listopadu začíná v Paříži konference OSN zaměřená na globální oteplování a řešení problémů, které s ním souvisejí.
Chceme, aby byl tento problém veřejností vnímán daleko šířeji, než tomu bylo dosud
Česko by podle ekologických aktivistů mělo zakázat tepelné elektrárny, protože podle nich vyrobí tolik elektrické energie, kolik se jí z ČR ročně prodá do zahraničí. Jejich zrušení by tedy podle aktivistů problémy s dodávkou elektřiny v republice nezpůsobilo.
"Každý může pomoci. Řešením je například to, že místo autem budu jezdit do práce vlakem nebo MHD. Vše se sčítá. Přehlížení problému vypouštěných emisí může mít dalekosáhlé důsledky," uvedl Patočka. Sucho v zemích tzv. globálního jihu vede totiž podle Hnutí Duha k válkám a migraci, protože obyvatelům států z této oblasti nezbývá nic jiného, než hledat si nový domov.
Na problém upozornili aktivisté tím, že vytvořili scénu, v níž obyvatelé průmyslově rozvinutých zemí ostřelovali černými balónky naplněnými vodou aktivisty představující lidi ze států, jež jsou nejvíce ohroženy globálním oteplováním. Balónky představovaly emise, jež se podle vědců podílejí na oteplování.
"Chceme, aby byl tento problém veřejností vnímán daleko šířeji, než tomu bylo dosud," doplnil Patočka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp