Ekonom Kohout takto pojednal o tom, co se stalo na Ukrajině: Je zde velmoc A, je zde velmoc B...

08.09.2014 10:48 | Zprávy

Jaký je vlastně smysl ekonomických sankcí? Odpůrci tvrdí, že nefungují, protože nemění chování a agresivitu režimu. Nebyly prý efektivní ani v historii. Lepší je údajně diplomacie a dostatečná vojenská připravenost. Zastánci sankcí tvrdí, že se jedná o odpověď na teritoriální agresi. Moderní finance a technologie navíc umožňují zacílit sankce proti konkrétním jedincům či firmám. Čeští ekonomové Pavel Kohout, Tomáš Prouza a Michal Brožka se k sankcím vyjádřili v Hospodářských novinách v rubrice Macháčkova výměna.

Ekonom Kohout takto pojednal o tom, co se stalo na Ukrajině: Je zde velmoc A, je zde velmoc B...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Místopředseda dozorčí rady poradenské firmy Partners Pavel Kohout radí odhodit předsudky. „Základní schéma konfliktu vypadá takto. Imperiální mocnost A má v úmyslu postupně anektovat nebo přinejmenším zásadně ovlivňovat stát S. Dále je zde imperiální mocnost B, která má rovněž v úmyslu postupně anektovat nebo přinejmenším zásadně ovlivňovat stát S,“ vysvětluje. S je přitom chudá, špatně spravovaná země se slabou vládou. Obyvatelstvo je ostře rozděleno. Část podporuje mocnost A, zatímco druhá část mocnost B. Situace přerostla v občanskou válku."

Prohrát mohou všichni, pokud se konflikt eskaluje. Navíc je tady hrozba islámu

Schéma konfliktu je podle Kohouta symetrické a nikdo nemá jednoznačnou převahu – mocenskou ani morální. Prohrát ale mohou všichni. A k tomu dojde, pokud bude konflikt eskalován.

Obě mocnosti ale na sebe neustále uvalují sankce. Hrozí se dokonce přímým válečným konfliktem. „To vše kvůli chudé zemi, která za konflikt ani nestojí a jejíž anexe by byla spojena spíše s náklady než s výhodami,“ míní Kohout. Ekonom upozorňuje, že mocnosti A i B (Rusko, EU) mají společného nepřítele – mocnost C – která hodlá ovlivňovat celý svět. Jedná se podle Kohouta o islám.

Pokud Rusko a Ukrajina dospějí k dohodě, bude to důkaz, že dobře zacílené sankce zafungovaly

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza tvrdí, že sankce jdou ruku v ruce s diplomacií. EU spolu s USA reagovaly postupně na první násilnou změnu hranic v Evropě po 70 letech. Nejdříve došlo k sankcím vůči fyzickým osobám, které dominovaly anexi Krymu. Následně sankce dopadly na firmy, které nejvíce profitovaly z bezprecedentního kroku Ruska. Když to nepomohlo, přistoupila EU k výraznějším postihům Ruska – finanční trhy, obchod se zbraněmi, těžba ropy v náročných podmínkách a speciální technologie pro vojenské podniky.

Snahou sankcí podle Prouzy bylo dostat Rusko k jednacímu stolu. Na konci minulého týdne došlo na Ukrajině k uzavření opatrného příměří. „Pokud Rusko a Ukrajina opravdu dospějí k určité dohodě, tak to bude mimo jiné důkazem, že společné odhodlání EU a USA a dobře zacílené sankce zafungovaly a že pomohly oběma stranám konfliktu najít řešení,“ věří státní tajemník. 

To, co zaplatíme sankcemi, je naše čest. Bojuje se o to, jak vyváznout z krize

Hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka si myslí, že Západ udělal hodně chyb. Ukrajina jako stát selhávala a ekonomicky šla dolů. Západní státy nevzaly v potaz geostrategické chování Ruska. „Teď už to vnímám jako boj o to, jak se z toho se ctí dostat s tím, že minimálně Krym zůstane ruský. To, co zaplatíme sankcemi, je ta čest,“ tvrdí Brožka.

Když jde o životní zájmy, jsou země ochotné trpět velkou bolestí, aby si zajistily bezpečnost. Řekl to politolog John Mearscheimermarch. Putin kvůli ekonomickým sankcím prý neustoupí a Rusko bude hodně platit.

Přesto je podle Brožky nutné Rusko tlačit k poznání, že dohody se vyplácí dodržovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vfe

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusko zaútočí na Finy a Pobaltí, varuje známá skupina. Žádá preventivní zásah NATO

16:14 Rusko zaútočí na Finy a Pobaltí, varuje známá skupina. Žádá preventivní zásah NATO

Podle skupiny Anonymous se chystá Rusko k vojenskému úderu na Finsko a Pobaltí. Skupina vyzývá svět,…